­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:
Chęciny, ul. Jędrzejowska, gmina Chęcin, woj. świętokrzyskie GPS: 50.796715°N, 20.455982°E (położenie parkingu)

Informacje praktyczne:
- czas zwiedzania - min 1 godzina
- parking - dwa duże parkingi, ceny: "państwowy" - 5zł, "prywatny" - 4zł
- bilety - normalny - 6zł, ulgowy - 4zł
- baza gastronomiczna - bar z grillem przy alejce, przykładowe ceny: kaszanka z grilla - 3zł, frytki małe - 2,5zł, zapiekanka - 5zł, piwo - 5,5zł
- zalecane obuwie sportowe oraz cieplejsze ubrania dla dzieci - na wieży może wiać :)

Opis:
Ruiny zamku w Chęcinach są jednym z najlepiej znanych zabytków województwa świętokrzyskiego. Przyczyniło się do tego również jego położenie przy drodze krajowej nr 7. Codziennie tysiące kierowców może podziwiać ich widok. Ale to nie położenie stanowi o sławie zamku lecz głównie jego historia.
Zamek został zbudowany za czasów panowania Władysława Łokietka na przełomie XIII i XIV wieku. Wśród inicjatorów budowy zamku wymienia się wspomnianego już Władysława Łokietka, Wacława II (króla czeskiego), Jana Muskatę (biskupa) oraz Mikołaja Sieciesławowicza. Zamek pełnił funkcję ośrodka militarnego i administracyjnego. Odbywały się tu zjazdy rycerskie. W czasie wojny z Krzyżakami zamek stanowił schronienie dla skarbca gnieźnieńskiego. Za czasów Kazimierza Wielkiego zamek został rozbudowany stając się fortecą niezdobytą przez ponad dwa wieki. W tym czasie wykorzystywany był również jako więzienie. W następnych latach zamek "opanowały" kobiety: Elżbieta Łokietkówna (siostra Kazimierza Wielkiego), Zofia Holszańska (żona Władysaława Jagiełły) oraz Królowa Bona (żona Zygmunta Starego). W 1607 roku zamek został zdobyty i spalony przez rokoszan zebrzydowskich. W roku 1655 zamek został zdobyty i zniszczony przez Szwedów. W 1707 twierdza została opuszczona przez ostatnich właścicieli. Podczas zaborów Austriacy nakazali rozbiórkę zamku, czyniąc z niego źródło materiałów budowlanych dla okolicznej ludności. Po drugiej wojnie światowej zamek uzyskał status zabytku i został udostępniony do zwiedzania.

Galeria (kliknij aby powiększyć)

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
5 miesięcy 18 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 5 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
6 miesięcy 6 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­