­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:
Ul. Legionów 64, 21-110 Skarżysko-Kamienna, woj. świętokrzyskie GPS: 51.105341°N, 20.852641°EOpis:

(za tablicą informacyjną)
"Po rozebraniu w 1928 roku starego kościółka wybudowany został w tym samym miejscu nowy, także drewniany, według projektu architekta Waleriana Wołodźki, "budowniczego" skarżyskiej fabryki amunicji. Jest on zbudowany w konstrukcji zrębowej, na podmurówce z kamienia. Prezbiterium skierowane jest na zachód. Dach kościół ma dwuspadowy, o konstrukcji storczykowej. Architekt Walerian Wołodźko zaprojektował także dzwonnicę."

 

Pierwszy kościół powstał w tym miejscu jeszcze w XIX wieku. W latach 1913-1917, w kościele pracował ks. Kazimierz Sykulski, zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Ksiądz Sykulski został beatyfikowany przez ojca świętego Jana Pawła II w 1999 roku. Kościół był siedzibą parafii od roku 1919 do lat 80-tych, kiedy to zbudowano nowy kościół. Od tamtego czasu stary kościół stoi nieużywany.

W latach 1953-1957, częstym gościem na plebanii był Leopold Staff, którego gościł ks Antoni Boratyński. Poeta przebywał tu wraz z żoną Heleną. Podczas pobytu w Skarżysku powstało kilka wierszy. Częstym zajęciem poety było przesiadywania w ogrodzie pod ulubionym świerkiem. Na pamiątkę tamtych czasów powstał pomnik oraz symboliczna ławeczka. Leopold Staff zmarł w Skarżysku 31.05.1957 roku.Galeria (kliknij aby powiększyć)

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
5 miesięcy 22 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 8 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
6 miesięcy 10 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­