Lokalizacja:
Kielce ul Karczówka-Klasztor 1, gmina Kielce, powiat kielecki, woj. świętokrzyskie
GPS: 50.868159°N, 20.590305°E
Opis:
Pod popularną nazwą "Karczówka" kryje się klasztor pobernardyński z kościołem parafialnym p.w. św. Karola Boromeusza, zbudowany w siedemnastym wieku na wzniesieniu o tej samej nazwie. Wzgórze o wysokości 341 m n.p.m. jest częścią Pasma Kadzielniańskiego Gór Świętokrzyskich.
Historia klasztoru wg tablicy informacyjnej:
1628 - Ad Majorem Dei Gloriam - Ku większej Chwale Boga, wzniósł te świątynie ks. Marcin Szyszkowski, herbu Ostoja, biskup krakowski. Królem Polski był wtedy Zygmunt II Waza, na Stolicy Piotrowej zasiadał papież Urban VIII.
1631 - Biskup - fundator oddaje świątynie zakonowi bernardów, dla których buduje klasztor, z przeznaczeniem na ustronie rekolekcyjne dla duchownych zakonnych i diecezjalnych.
1655 - Potop szwedzki objął takie wzgórze św. Karola z jego zakonnymi mieszkańcami. Klasztor doszczętnie ograbiono.
1787 - Zakonnicy i mieszkańcy Kielc przyjmują na Karczówce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król uczestniczy we Mszy Świętej i zwiedza klasztor.
1864 - Wypędzenie przez rząd carski zakonników za udział w Powstaniu Styczniowym i zamknięcie klasztoru. Stróżem Karczówki pozostaje do 1914r. o. Kolumbin Tomaszewski.
1901 - Ofiarą katolików z Kielc i okolic przeprowadzono gruntowną odnowę kościoła, wzniesiono kaplicę św. Antoniego i św. Barbary, obniżono posadzkę o pół metra.
1908 - Rząd carski przekazuje Towarzystwu Dobroczynności zabudowania klasztorne.
1918 - Towarzystwo Dobroczynności oddaje klasztor Siostrom Służebnicom Serca Jezusowego, które przeprowadzają w nim niezbędne naprawy, otwierają przedszkole i szkołę ludową. W 1922r. uruchamiają drukarnię św. Józefa.
1957 - Klasztor pobernardyński przejmie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego - Księża Pallotyni.
1985 - W starych zabudowaniach gospodarczych powstaje kaplica Matki Bożej Fatimskiej.
2007 - 50-lecie pracy duszpasterskiej Księży Pallotynów na Karczówce
2014 - zakończenie projektu pn.: „Pallotynie Centrum Dialogu, Wychowania i Promocji - Karczówka".
Galeria - Klasztor na Karczówce
Przed Klasztorem: figura z 1911 roku i początek szlaku czerwonego Karczówka - Chęciny.
Figura Jezusa Frasobliwego, którego wzrok ma wskazywać wejście do szybu, w ktorym według legendy, zakonnicy ukryli przed Szwedami część skarbów.
Klasztor od wschodu.
Dziedziniec.
Krzyż z 1883 roku upamiętniający Powstanie Styczniowe (1863).
Kaplica św. Barbary z rzeźbą patronki górników i geologów, pochodzącą z XVII wieku. Rzeźbę wykonano z galeny (minerał ołowiu) wydobytej w 1646 roku w okolicy Karczówki.
Wnętrze kościoła p.w. św. Karola Boromeusza.
Pomnik Powstańców Styczniowych.
Widok od pułudnia.
Symboliczna mogiła ks. Stanisława Ziółkowskiego, proboszcza kościoła św. Karola Boromeusza na Karczówce, zamordowanego w tym miejscu w 1946 roku.
Pozdrawiam
Regulamin
Moje komentarze