Lokalizacja:
Sandomierz ul. Staromiejska 3, gmina Sandomierz, powiat sandomierski, woj. świętokrzyskie

GPS: 50.676962°N, 21.744475°E



Opis:

Kościół p.w. Świętego Jakuba Apostoła jest najstarszym zachowanym kościołem w Sandomierzu. Jednocześnie jest jedną z pierwszych w Polsce i Europie budowlą wzniesioną z cegły. Według kronikarza Jana Długosza kościół został ufundowany pod koniec XII wieku przez księżnę Adelajdę, która został w nim pochowana w 1911 roku.

W 1226 roku został sprowadzony do Sandomierza zakon Dominikanów, który rozpoczął budową klasztoru przy kościele św. Jakuba. Jednocześnie parafia została przeniesiona do nowo wybudowanego kościoła św. Pawła Apostoła. Istniejący kościół został w dużej części rozebrany i zbudowany od nowa razem z budynkami klasztornymi.

Kolejna znacząca przebudowa miała miejsce w drugiej połowie XVII wieku. Zakonnicy przebudowali budynki klasztorne zamieniając wspólne dormitorium na pojedyncze cele, a wnętrze kościoła zostało przebudowane na styl barokowy. Usunięto z kościoła wiele płyt nagrobnych, wykonano nowe sklepienia i ołtarze boczne oraz udekorowano wnętrze licznymi obrazami. Przebudowany kościół został poświęcony w 1677 roku przez sufragana krakowskiego biskupa Mikołaja Oborskiego.

W 1864 roku zgromadzenie dominikańskie zostało skasowane ukazem carskim, jako kara za udział i pomoc zakonników w powstaniu styczniowym. W późniejszym czasie w klasztorze znajdowały się koszary. Klasztor został zdewastowany i częściowo rozebrany.

W roku 1905 w kościele wybuchł pożar, w którym spłonął ołtarz. Do roku 1909 trwała odbudowa. W tym też roku kościół został ponownie poświęcony przez biskupa Mariana Ryxa.

2 czerwca 2001 roku po 137 latach nieobecności, dominikanie powrócili do świątyni i klasztoru.

 

Opis na podstawie www.sandomierz.dominikanie.pl    zachęcam do lektury tej strony, gdzie znajduje się dużo więcej informacji na temat kościoła.

 

 

Galeria - kościół p.w. Św. Jakuba

 sandomierz kosciol sw jakuba 01

sandomierz kosciol sw jakuba 02

sandomierz kosciol sw jakuba 03

sandomierz kosciol sw jakuba 04

Portal główny świątyni pochodzący z pierwszej połowy XIII wieku, zwany Bramą Niebios.

 

sandomierz kosciol sw jakuba 16

Główka w portalu przedstawiająca prawdopodobnie fundatorkę pierwszego kościoła księżną Adelajdą lub księcia Leszka Białego.

 

sandomierz kosciol sw jakuba 05

Nawa główna.

 

sandomierz kosciol sw jakuba 06

Prezbiterium.

 

sandomierz kosciol sw jakuba 07

Ołtarz przedsoborowy.

 

sandomierz kosciol sw jakuba 08

Barokowy sarkofag księżnej Adelajdy wykonany w 1676 roku z jednego kawałka drzewa dębowego. Do 1670 roku grób fundatorki pierwszego kościoła św. Jakuba znajdował się na środku nawy głównej.

 

sandomierz kosciol sw jakuba 09

Kaplica Męczenników. Ołtarz z początku XVIII wieku mieści obraz z przedstawieniem męczeńskiej śmierci dominikanów w 1260 roku. Na prawej ścianie kaplicy wmurowano gotycką płytę nagrobną księżnej Adelajdy.

 

sandomierz kosciol sw jakuba 10

Kaplica M.B. Różańcowej.

 

sandomierz kosciol sw jakuba 11

Kaplica Św. Jacka, w której odbywa się spowiedź święta. W nawach głównej i bocznych nie ma konfesjonałów.

 

sandomierz kosciol sw jakuba 12

sandomierz kosciol sw jakuba 13

sandomierz kosciol sw jakuba 14

sandomierz kosciol sw jakuba 15

Ołtarz Św. Zyty.

 

1500 Pozostało znaków