­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:
Czarna 57, gmina Stąporków powiat konecki, woj. świętokrzyskie

GPS: 51.141699°N, 20.519236°E

www: sanktuarium-czarna.plOpis:

Sanktuarium położone jest w miejscowości Czarna, nad rzeką Czarną, w powiecie koneckim, w gminie Stąporków. Kult Matki Bożej Czarneckiej zapoczątkowany został na przełomie XVI i XVII wieku. Jak głosi tradycja, Maryja objawiła się tutaj na krzaku jałowca robotnikom pracującym przy wypalaniu węgla drzewnego i wytopie rudy żelaza. Okoliczni mieszkańcy wybudowali w tym miejscu drewnianą kaplicę i umieścili w niej obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, którego pochodzenie do dziś nie jest znane.

 

Słynący łaskami obraz przyciągał coraz większe rzesze pielgrzymów. Pierwszy murowany kościół został wzniesiony w 1764 r., dzięki staraniom hrabiny Izabeli z Humieckich Małachowskiej, wdowy po kanclerzu wielkim koronnym Janie Małachowskim, dożywotniej dziedziczki dóbr Końskie. Kościół początkowo nie miał też stałego duszpasterza, a nabożeństwa, w tym liczne odpustowe, odprawiali księża z Końskich. W 1887 roku, przy kościele zamieszkał ksiądz (do tej pory dojeżdżali księża z Końskich).

 

Na początku XX wieku, w 1911 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, która przerwana podczas I WŚ, kontynuowana była po jej zakończeniu. W roku 1919 biskup sandomierski utworzył w Czarnej parafię pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Nowa świątynia została konsekrowana w 1930 roku, a w jej prezbiterium umieszczono Cudowny Obraz Pani Czarneckiej.

 

W roku 1963 kościół został podniesiony do rangi sanktuarium.

 

5 września 1999 roku, odbyła się koronacja cudownego obrazu oraz nadanie tytułu Matki Bożej Wychowawczyni. Koronacji dokonał Prymas Polski, kardynał Józef Glemp.Galeria 

 czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni

czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni

czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni 03

czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni

czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni 05

czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni 06

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
5 miesięcy 16 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 2 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
6 miesięcy 4 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­