Lokalizacja:
Czarna 57, gmina Stąporków powiat konecki, woj. świętokrzyskie

GPS: 51.141699°N, 20.519236°E

www: sanktuarium-czarna.plOpis:

Sanktuarium położone jest w miejscowości Czarna, nad rzeką Czarną, w powiecie koneckim, w gminie Stąporków. Kult Matki Bożej Czarneckiej zapoczątkowany został na przełomie XVI i XVII wieku. Jak głosi tradycja, Maryja objawiła się tutaj na krzaku jałowca robotnikom pracującym przy wypalaniu węgla drzewnego i wytopie rudy żelaza. Okoliczni mieszkańcy wybudowali w tym miejscu drewnianą kaplicę i umieścili w niej obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, którego pochodzenie do dziś nie jest znane.

Słynący łaskami obraz przyciągał coraz większe rzesze pielgrzymów. Pierwszy murowany kościół został wzniesiony w 1764 r., dzięki staraniom hrabiny Izabeli z Humieckich Małachowskiej, wdowy po kanclerzu wielkim koronnym Janie Małachowskim, dożywotniej dziedziczki dóbr Końskie. Kościół początkowo nie miał też stałego duszpasterza, a nabożeństwa, w tym liczne odpustowe, odprawiali księża z Końskich. W 1887 roku, przy kościele zamieszkał ksiądz (do tej pory dojeżdżali księża z Końskich).

Na początku XX wieku, w 1911 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, która przerwana podczas I WŚ, kontynuowana była po jej zakończeniu. W roku 1919 biskup sandomierski utworzył w Czarnej parafię pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Nowa świątynia została konsekrowana w 1930 roku, a w jej prezbiterium umieszczono Cudowny Obraz Pani Czarneckiej.

W roku 1963 kościół został podniesiony do rangi sanktuarium.

5 września 1999 roku, odbyła się koronacja cudownego obrazu oraz nadanie tytułu Matki Bożej Wychowawczyni. Koronacji dokonał Prymas Polski, kardynał Józef Glemp.Galeria 

 czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni

czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni

czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni 03

czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni

czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni 05

czarna sanktuarium matki boskiej wychowawczyni 06

Tomek
Nie ma Pan może większego zdjęcia Cudownego Obraz Pani Czarneckiej? Brakuje mi w tym wpisie bliższego spojrzenia na ten właśnie.

Dziękuję za wpis i pozdrawiam.

0
mojeSwietokrzyskie.pl
Niestety Panie Tomku, do sanktuarium trafiłem w czasie, kiedy Cudowny Obraz był zasłonięty. Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się nadrobić ten brak.
Pozdrawiam

0
Tomek
Bardzo dziękuję za odpowiedź, zaglądam tu często - bo warto - więc raczej tego momentu nie przegapię :)

Pozdrawiam

0
Nina
Byłam w 2012 r. w Sanktuarium i mam ładne zdjęcie Cudownego obrazu,Jeśli jest Pan zainteresowany proszę o kontakt. Pozdrawiam. Nina
0

1500 Pozostało znaków