- Szczegóły:
- Kategoria: Zabytki Architektury
Budynek z przełomu XVIII i XIX w. na ul. Piłsudskiego. Jego fronton przyozdobiony jest portalem z herbem Jastrzębiec pochodzącym z rozebranego zamku. Na portalu wyryto nais: "FERD. MAR DE MIROW CAP. GROD".

- Szczegóły:
- Kategoria: Zabytki Architektury
Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych miast Polski, którego wiek ocenia się na około 1000 lat. Miasto założone zostało na wysokim, łatwym do obrony brzegu Wisły, która zapewniała ochronę oraz dostęp do szlaku transportowego. W pobliżu przecinały się szlaki handlowe co miało duży wpływ na szybki rozwój miasta. W miejscu obecnego zamku powstał drewniany gród książęcy, a wokół niego powstawały osady ludzkie. Pierwszym "centrum" Sandomierza była osada na wzgórzu Staromiejskim, gdzie około roku 1200 wybudowano stojący do dziś, kościół św. Jakuba. Kościół ten pełnił funkcję parafii, która po sprowadzeniu do Sandomierza zakonu dominikanów, została przeniesiona do nowowybudowanego kościoła św. Pawła.
- Szczegóły:
- Kategoria: Zabytki Architektury
Zabytkowa chałupa zlokalizowana u podnóża Pasma Łysogórskiego została wybudowana około 1820 roku. Chałupa wybudowana w stylu charakterystycznym dla wsi świętokrzyskich - drewniany budynek mieszkalny z wejściem od frontu oraz podwórza. Posiada trzy pomieszczenia: sień, izbę oraz komorę. Chałupa zbudowana z belek jodłowych z dachem czterospadowym pokrytym gontem drewnianym. Wnętrze i wyposażenie chałupy charakterystyczne dla średniozamożnej rodziny chłopskiej z przełomu XIX i XX wieku.
- Szczegóły:
- Kategoria: Zabytki Architektury
Budowę dworca rozpoczęto w roku 1975, a zakończono w lipcu 1984 roku, w czterdziestą rocznicę PRL. Dworzec znajduje się w centrum Kielc nieopodal dworca PKP. Budynek dworca ma kształt rotundy uwieńczonej kopułą. Konstrukcję podtrzymują przypory przypominające pajęcze nogi. Dworzec otoczony jest wiatą o średnicy 80 m, pod która znajdują się perony dla autobusów. Ruch kołowy odbywa się wokół peronów. Jedynie autobusy kursujące na trasach międzynarodowych mają osobną wiatę z peronami, która zakłóca idealną formę budynku.
- Szczegóły:
- Kategoria: Zabytki Architektury
Brama Opatowska - gotycka brama wjazdowa do miasta wzniesiona w XIV w z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. W systemie gotyckich murów obronnych miasta były 4 bramy - Opatowska i nie zachowane - Zawichojska, Lubelska i Krakowska oraz dwie furty, z których zachowała się Dominikańska zwana 'Uchem Igielnym", a także 21 baszt obronnych. Na północnej elewacji bramyl istnieje oryginalna prowadnica, po której opuszczano kratę zamykającą wjazd do miasta...