- Szczegóły:
- Kategoria: Muzea
Galeria Kamedulska utworzona w dawnym Domu Braci Konwersów. Możemy w niej zobaczyć cenne pamiątki znalezione na terenie klasztoru i w jego pobliżu. W zrekonstruowanej celi mnicha odtworzono jej wyposażenie. W galerii znajduje się biblioteka oraz archiwum klasztorne. W odnowionym refektarzu można oglądać ekspozycje czasowe jak również stare obrazy oraz te współczesne wykonane przez...

- Szczegóły:
- Kategoria: Muzea
Muzeum Serialu "Czarne Chmury" mieści się na pietrze kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP, który jest częścią dawnego klasztoru kamedułów, w którym dziś istnieje kompleks hotelowo-rekolekcyjny Pustelnia Złotego Lasu. Muzeum znajduje się w pomieszczeniu, w którym nagrywano sceny do czwartego odcinka serialu. Można tam obejrzeć pamiątki pozostałe po filmie, zdjęcia, rekwizyty i pamiątki pozostałe po benefisie serialu.
- Szczegóły:
- Kategoria: Muzea
Muzeum Zabawek i Zabawy powstała w 1979 roku jako Muzeum Zabawkarstwa w ramach Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich, dla którego stanowiło zaplecze badawczo rozwojowe. Pierwszą siedzibą muzeum był budynek Muzeum Narodowego na Runku. Później mieściło się w spichlerzu przy ulicy Zamkowej. W latach 1985-88 muzeum nie posiadało własnej siedziby, a w roku 1988 zagościło w budynku Spółdzielni Pracy przy ulicy Kościuszki.
- Szczegóły:
- Kategoria: Muzea
Muzeum Misyjne zostało otwarte w 1977 roku z myślą o pielgrzymach zainteresowanych historią klasztoru i działalnością zakonu Misjonarzy Oblatów. Muzeum składa się z trzech sal, z których pierwsza została poświęcona historii Łysej Góry i klasztoru Benedyktynów. Drugą salę poświęcono tragicznemu okresowi w historii klasztoru, tj od kasaty klasztoru do końca II wojny światowej. W tym czasie klasztor pełnił m.in.funkcję więzienia oraz obozu jenieckiego dla żołnierzy sowieckich. Wreszcie sala trzecia, w której znajduje się ekspozycja poświęcona działalności misyjnej Oblatów.
- Szczegóły:
- Kategoria: Muzea
Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu jest jednostką edukacyjną ŚPN założoną w 1954 roku. Pierwotnie zajmowało budynek dawnego hospicjum klasztornego, a w 1972 roku zostało przeniesione do odbudowanego zachodniego skrzydła budynku klasztornego. Wystawa pokazuje historię Łysogór i okolic od czasów pierwotnych, zanim człowiek zaczął wpływać na środowisko, dochodząc do czasów obecnych, z krajobrazem mocno zmienionym przez człowieka. Na wystawie przedstawiono wpływ działalności człowieka na krajobraz na przykładzie rozwoju hutnictwa, osadnictwa i gospodarki leśnej.
- Szczegóły:
- Kategoria: Muzea
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy powstało 20 maja 1966 roku, jako odpowiedź na dużą ilość zabytków odkrytych podczas badań archeologicznych w latach powojennych. Głównym celem było zabezpieczenie i udostępnienie pozostałości architektonicznych – kościoła św. Mikołaja wraz z hipotetycznym baptysterium oraz zabytków odkrytych w podziemiach kolegiaty. Wybudowany w roku 1964 roku pawilon szybko uległ degradacji i na początku lat 80-tych szukano nowej siedziby dla muzeum. Nowej siedziby nie znaleziono, za to w roku 1986 rozpoczęto remont pawilonu, w wyniku którego stan budynku się... pogorszył.
- Szczegóły:
- Kategoria: Muzea
Muzeum Regionalne w Pińczowie zostało utworzone w 1963 roku z siedzibą w popauliśnkim, barokowym klasztorze. Na początku zajmowało jedno pomieszczenie, żeby w roku 1970 zająć kilka następnych i rozpocząć działalność wystawową. Budynek dawnego klasztoru został zbudowany w latach 1431-1449. Obecny kształt budynku jest wynikiem przebudowy w pierwszej połowie XVII wieku.