Lokalizacja:
Ul. Batalionów Chłopskich 2a, Wiślica, gmina Wiślica, powiat pińczowski, woj. świętokrzyskie
GPS: 50.348722°N, 20.674393°E
http://mnki.pl/wislica/
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy powstało 20 maja 1966 roku, jako odpowiedź na dużą ilość zabytków odkrytych podczas badań archeologicznych w latach powojennych. Głównym celem było zabezpieczenie i udostępnienie pozostałości architektonicznych – kościoła św. Mikołaja wraz z hipotetycznym baptysterium oraz zabytków odkrytych w podziemiach kolegiaty. Wybudowany w roku 1964 roku pawilon szybko uległ degradacji i na początku lat 80-tych szukano nowej siedziby dla muzeum. Nowej siedziby nie znaleziono, za to w roku 1986 rozpoczęto remont pawilonu, w wyniku którego stan budynku się... pogorszył. W roku 1999 podjęto decyzję o likwidacji muzeum, które przekształcono w referat gminny. W roku 2003 wydzierżawiono jedno z pomieszczeń w Domu Długosza na potrzeby działalności muzealnej. W roku 2010 referat gminny przekształcono z powrotem w Muzeum Archeologiczne. W roku 2017 Muzeum Archeologiczne stało się Oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.
Zbiory Muzeum Archeologicznego eksponowane są w trzech budynkach:
Pawilon Archeologiczny - przykrywa pozostałości wczesno-romańskiego kościółka pw. św. Mikołaja wraz z kaplicą grobową datowaną na XI wiek. Od strony północnej przy ścianie kościoła znajduje się hipotetyczne baptysterium pochodzące prawdopodobnie z roku 880!
Podziemia Bazyliki - znajdują się tam pozostałości dwóch świątyń romańskich. Pierwsza z nich datowana jest na XII wiek. W jej obrębie znajduje się unikatowa w skali świata posadzka gipsowa z wyrytymi postaciami ludzkimi oraz zdobieniami roślinno-zwierzęcymi, zwana Płytą Orantów. Drugi kościół - Bazylika Świętej Trójcy - datowany jest na XIII w. Obecnie jedyną jego pozostałość stanowią fragmenty murów i posadzka wykonana z emaliowanych płytek ceramicznych. W podziemiach znajduje się również dawny cmentarz przykościelny.
Dom Długosza - gotycka kamienica ufundowana przez Jana Długosza w 1460 roku dla kanoników i wikariuszy posługujących w Kolegiacie. Budynek nadal jest siedzibą plebanii ale część pomieszczeń jest udostępniona dla turystów. W jednym z pomieszczeń na parterze znajduje się ekspozycja Muzeum Archeologicznego, w którym można podziwiać XV-wieczne polichromie oraz modrzewiowy strop.
Po zwiedzeniu ekspozycji muzeum koniecznie należy zobaczyć samą Bazylikę Kolegiacką p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny ufundowaną przez króla Kazimierza Wielkiego, w ołtarzu której znajduje się posąg Matki Bożej Łokietkowej z około 1300 roku.
Galeria - Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
Dom Długosza
j.w.
Sień
Ekspozycja Muzeum Archeologicznego.
XV wieczne polichromie.
Modrzewiowy strop z XV wieku.
Dzwonnica ufundowana przez Jana Długosza w 1460 roku oraz Bazylika ufundowana przez króla Kazimierza III Wielkiego.
Płyta erekcyjna ufundowana przez Jana Długosza.
Wejście do podziemii bazyliki.
Krypta bazyliki z widocznym obrysem murów pierwszego kościoła i posadzką.
"Płyta Orantów" przedstawiająca (prawdopodobnie) Kazimierza Sprawiedliwego z żoną i synem.
Grób nieznanej osoby. Badania wykazały, że szczątki należały do kobiety.
Dwunastowieczna posadzka ceramiczna z Bazyliki Świętej Trójcy.
Szczątki ludzkie z cmentarza przykościelnego.
Pozostałości drugiego kościoła romańskiego.
Regulamin
Moje komentarze