Lokalizacja:
Kielce, Plac Zamkowy 1, gmina Kielce, powiat kielecki, woj. świętokrzyskie GPS: 50.869010°N, 20.627465°E
Internet: www.mnki.pl
Opis:
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach został wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych pałaców w tego okresu w Polsce. Rezydencja budowana była w latach 1637-1644, a fundatorem pałacu był Jakub Zadzik, podkanclerzy i kanclerz wielki koronny, biskup chełmiński, a od 1635 r. krakowski.
Główna cześć pałacu ma postać dwukondygnacyjnego budynku, nakrytego bliźniaczym, czterospadowym dachem, na którego rogach wybudowana cztery sześcioboczne wieże. Skrzydła boczne pałacu dobudowano w pierwszej połowie XVIII wieku. Do czasów obecnych pałac zachował pierwotną bryłę oraz w dużej części oryginalne wnętrza.
Pod koniec XVIII wieku pałac został znacjonalizowany decyzją Sejmu Czteroletniego. W roku 1816 Stanisław Staszic założył w skrzydle północnym Szkołę Akademiczno - Górniczą, pierwszą w Polsce uczelnię techniczną.
W roku 1914 pałacu przebywał Sztab Legionów Józefa Piłsudskiego.
W latach 1919 -1939 pałac przejęły władze województwa kieleckiego.
W okresie 1939-1945 pałac był siedzibą niemieckich władz okupacyjnych.
Po wojnie, od 1945 do 1970, pałac był siedzibą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, a na parterze swoją siedzibę miał ZUS.
W roku 1971 pałac przejęło Muzeum Świętokrzyskie, przekształcone w 1975 roku w Muzeum Narodowe.
W latach 2002-2003 zrekonstruowano ogród włoski.
Główną atrakcją muzeum są zabytkowe wnętrza z XVII-XVIII wieku, na które składa się 13 pomieszczeń górnej kondygnacji: Sień Górna, Izba Stołowa Górna, od strony południowej Skarbczyk, Sypialnia i pokoje Apartamentu Biskupiego, od strony północnej Apartament Senatorski i Pokoje Prałackie. W zabytkowych wnętrzach z zachowanym w dużym stopniu autentycznym wystrojem eksponowane są dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego XVII i XVIII wieku.
Kolejną stałą ekspozycją (po wnętrzach) jest Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, która liczy ponad 250 obrazów oraz ponad 800 zabytków rzemiosła artystycznego. Wśród eksponatów można zobaczyć dzieła takich twórców jak: Piotr Michałowski, Aleksander Gierymski, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Józef Pankiewicz, Olga Boznańska, Wojciech Weiss.
W muzeum znajduje się jeszcze Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Gabinet Numizmatyczny.
Galeria - Muzeum Narodowe w Kielcach, dawny Pałac Biskupów Krakowskich
Po za tym obiekt sam w sobie bardzo fotogeniczny!
Pozdrawiam
Regulamin
Moje komentarze