Lokalizacja:
Sandomierz, ul. Zamkowa 12, gmina Sandomierz, powiat sandomierski, woj. świętokrzyskie GPS:50.675874°N, 21.747420°E
Internet: www.zamek-sandomierz.pl
Opis:
Pomysłodawcami muzeum byli działacze sandomierskiego oddziału PTK: Stanisław Karpowicz, ksiądz Andrzej Wyrzykowski, Józef Pietraszewski oraz Zdzisław Lenartowicz. Dzięki ich staraniom muzeum zostało otwarte 5 maja 1921 roku. Z braku własnego lokum, zbiory muzeum były przechowywane w prywatnych domach członków PTK.
W roku 1925 muzeum ulokowano w nowej siedzibie PTK. Pierwsze zbiory pochodziły z prywatnych kolekcji założycieli muzeum oraz innych członków PTK.
Duża część eksponatów zaginęła lub została zniszczona podczas II wojny światowej.
W roku 1965 Minister Kultury i Sztuki utworzył Muzeum w Sandomierzu, które ulokowano w Kamienicy Oleśnickich na sandomierskim Starym Mieście.
W roku 1975 muzeum zostało podniesione przez Wojewodę Tarnobrzeskiego do rangi muzeum okręgowego, co miało olbrzymi wpływ na rozwój muzeum.
Uchwałą Rady Miejskiej z 1986 roku, muzeum zostało przeniesione do zamku, który został docelową siedzibą Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
W muzeum możemy oglądać wystawy stałe związane z Ziemią Sandomierską:
- Sandomierskie dziedzictwo - wystawa prezentująca zabytki związane z historią Sandomierza
- Dawna wieś sandomierska - prezentuje wybrane aspekty kultury ludowej - duchowej i materialnej dawnych mieszkańców Ziemi Sandomierskiej.
- Ciemne ścieżki - wystawa poświęcona Jarosławowi Iwaszkiewiczowi.
- Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu
- Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych - "Sandomierz to jedyne miejsce w Polsce i na świecie, w którym gromadzi się krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych. Kolekcja dzieł zainspirowanych krzemieniem - miejscowym, geologicznym unikatem o niepowtarzalnym usłojeniu z piękną zawiłością linii i zadziwiającym bogactwie szlachetnej, niemal monochromatycznej palety barw"
- Lapidarium - ekspozycja fragmentów detali architektonicznych z renesansowego Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
- Dzieje zamku sandomierskiego - historia zamku od wczesnego średniowiecza, aż do czasów współczesnych.
- Dawna kuchnia królewska - zbiory artystyczne. Rzemiosło - malarstwo (XVII - XX w.) - w pomieszczeniach dawnej kuchni królewskiej prezentowana jest kolekcja wyrobów złotniczych i konwisarskich z różnych renomowanych wytwórni europejskich z terenu Polski, Rosji, Niemiec, Francji, Austrii.
- Salonik mieszczański
Galeria - Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Regulamin
Moje komentarze