­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:

Ul. Wielkopiecowa 1,

27-200 Starachowice,

powiat starachowicki,

woj. świętokrzyskie

 

Wejście i parking od ul. Marszałka Piłsudskiego

GPS: 51.049433°N, 21.06825°E

 

internet: www.ekomuzeum.pl

 


Informacje praktyczne:

  • czas zwiedzania - ok 2 h (razem z górnym poziomem wielkiego pieca)
  • parking - przed muzeum, bezpłatny
  • baza gastronomiczna - trzeba zjeść coś na mieście
  • bilety - normalny 12 zł, ulgowy 8 z, dopłata 5 zł za zwiedzanie górnego poziomu
  • czynne: patrz strona www muzeum


Opis:
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jest chyba największą atrakcją turystyczną w tym mieście. Muzeum zlokalizowane jest w samym centrum miasta, na terenie dawnej huty żelaza. Główną częścią ekspozycji jest sama huta z jej sercem - wielkim piecem. Zwiedzanie odbywa się w grupach prowadzonych przez przewodnika.

 

Najpierw spacer po murze oporowym i dawnych polach odkładczych, które stanowiły magazyn rudy i paliwa. W drodze do wielkiego pieca przechodzimy obok zabytkowych budynków, kanału wodnego oraz odwiedzamy ekspozycję samochodów wyprodukowanych w Starachowickiej Fabryce Samochodów Ciężarowych "STAR".

 

Wśród samochodów znajduje się pierwszy model wyprodukowany przez FSC - STAR 20. Drugim ciekawym modelem jest STAR 266R, który ukończył rajd Paryż - Dakar. Perełką wśród samochodów jest STAR 660M2 - replika samochodu wyprodukowanego na potrzeby pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Obok repliki możemy obejrzeć pozostałości po oryginale, który został zniszczony przez władze PRL po zakończeniu pielgrzymki. Samochód pracował jako maszyna rolnicza.

 

Główną atrakcją muzeum jest wielki piec. W zakładzie istniały trzy piece, które pracowały rotacyjnie, że względu na krótką żywotność wynoszącą około 2 lat. Kiedy jeden piec pracował, pozostałe były w fazie remontów lub budowy. Piec robi duże wrażenie, które możemy spotęgować wjeżdżając na górny poziom, skąd możemy cieszyć oko widokiem na miasto i okolice. Obok pieca znajduje się hala spustowa, która przerobiona jest na amfiteatr.

 

Kolejnym etapem zwiedzani jest Budynek maszyny parowej. Oprócz samej, okazałych rozmiarów, maszyny parowej, znajduje się tam ekspozycja silników stosowanych w w samochodach STAR oraz prototypy silników V8, które nigdy nie weszły do produkcji.

 

W budynku wieży ciśnień znajduje się ekspozycja pamiątek związanych z hutnictwem w rejonie Starachowic.

 

Na koniec odwiedzamy przyrodniczą część muzeum, która poświęcona jest śladom dinozaurów znalezionym w naszym regionie. Dzięki modelom zwierząt, odgłosom wydobywającym się z głośników oraz wyświetlanym filmom możemy przenieść się w prehistoryczne czasy.


Galeria (kliknij aby powiększyć

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
5 miesięcy 22 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 8 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
6 miesięcy 10 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­