­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:
Ul. Aleja Lipowa 24, Oblęgorek 26-067, gmina Strawczyn, woj. świętokrzyskie GPS: 50.95744°N, 20.475701°E

internet: www.sienkiewicz.mnki.pl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Informacje praktyczne:

  • czas zwiedzania - ok 1 h
  • parking - we wsi około 800m nieopodal obiektu, płatny 5 zł
  • baza gastronomiczna - przy parkingu "mała gastronomia" w przyczepie kempingowej, w pałacyku jedynie automat z kawą i słodyczami
  • bilety - normalny 8 zł, ulgowy 4 zł
  • czynne kw-paźd. wt-nd od 9.00 do 16.00, lis-marz. 8.00-15.00


Opis:
Główną atrakcją Oblęgorka (jeszcze Muzeum Kowalstwa Artystycznego) jest Muzeum Henryka Sienkiewicza. Muzeum znajduje się w pałacyku, który był darem dla Sienkiewicza od narodu z okazji 25 lecia pracy artystycznej. Pałac został wybudowany w roku 1895 i odkupiony od rejenta Mieczysława Halika w 1900 roku. Prócz pałacu w skład majątku wchodziło jeszcze 270 ha ziemi, konie, bydło oraz maszyny rolnicze.

 

Henryk Sienkiewicz na stałe mieszkał w Warszawie, a w Oblęgorku przebywał w okresie letnim. Przyjeżdżał tam do roku 1914, a po jego śmierci w 1916, w pałacyku zamieszkała jego żona Maria.

 

Z inicjatywy dzieci literata (Henryka Józefa Sienkiewicza i Jadwigi Korniłowicz), w roku 1958 utworzono w pałacyku muzeum. Starano się zachować atmosferę jaka była w pałacu, kiedy zamieszkiwał go pisarz. W muzeum znajdują się liczne fotografie oraz portrety pisarza i jego rodziny. W pałacowych wnętrzach prezentowane są oryginalne meble, rzeźby, obrazy jak i część księgozbioru pisarza.

 

Poza stałą ekspozycją w muzeum eksponowane są wystawy czasowe - obecnie wystawa "Kobiety w życiu Sienkiewicza".

 

Zwiedzając muzeum nie można pominąć parku otaczającego pałacyk. Rosną w nim stare dęby i lipy, wśród których znajdują się pomniki przyrody.


Galeria (kliknij aby powiększyć

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
2 miesięcy 22 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
3 miesięcy 8 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
3 miesięcy 10 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­