­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:
Ul. Aleja Lipowa 24, Oblęgorek 26-067, gmina Strawczyn, woj. świętokrzyskie GPS: 50.95744°N, 20.475701°E

internet: www.sienkiewicz.mnki.pl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Informacje praktyczne:

  • czas zwiedzania - ok 1 h
  • parking - we wsi około 800m nieopodal obiektu, płatny 5 zł
  • baza gastronomiczna - przy parkingu "mała gastronomia" w przyczepie kempingowej, w pałacyku jedynie automat z kawą i słodyczami
  • bilety - normalny 8 zł, ulgowy 4 zł
  • czynne kw-paźd. wt-nd od 9.00 do 16.00, lis-marz. 8.00-15.00


Opis:
Główną atrakcją Oblęgorka (jeszcze Muzeum Kowalstwa Artystycznego) jest Muzeum Henryka Sienkiewicza. Muzeum znajduje się w pałacyku, który był darem dla Sienkiewicza od narodu z okazji 25 lecia pracy artystycznej. Pałac został wybudowany w roku 1895 i odkupiony od rejenta Mieczysława Halika w 1900 roku. Prócz pałacu w skład majątku wchodziło jeszcze 270 ha ziemi, konie, bydło oraz maszyny rolnicze.

 

Henryk Sienkiewicz na stałe mieszkał w Warszawie, a w Oblęgorku przebywał w okresie letnim. Przyjeżdżał tam do roku 1914, a po jego śmierci w 1916, w pałacyku zamieszkała jego żona Maria.

 

Z inicjatywy dzieci literata (Henryka Józefa Sienkiewicza i Jadwigi Korniłowicz), w roku 1958 utworzono w pałacyku muzeum. Starano się zachować atmosferę jaka była w pałacu, kiedy zamieszkiwał go pisarz. W muzeum znajdują się liczne fotografie oraz portrety pisarza i jego rodziny. W pałacowych wnętrzach prezentowane są oryginalne meble, rzeźby, obrazy jak i część księgozbioru pisarza.

 

Poza stałą ekspozycją w muzeum eksponowane są wystawy czasowe - obecnie wystawa "Kobiety w życiu Sienkiewicza".

 

Zwiedzając muzeum nie można pominąć parku otaczającego pałacyk. Rosną w nim stare dęby i lipy, wśród których znajdują się pomniki przyrody.


Galeria (kliknij aby powiększyć

 

agnieszka
Przepiękny proszę napisać coś więcej jaki styol architektoniczn y coś o zbiorach samego noblisty!b.proszę:)ja muszę koniecznie tam pojechać!
mojeSwietokrzyskie.pl
Niestety nie znam się na architekturze, więc wolę się nie zapuszczać w te rejony :-). Ale bardzo zachęcam do odwiedzenia Oblęgorka.

Pozdrawiam

Leszek
Witam mam pytanie,czy muzeum otwarte jest w dniu 2.05 ? mam zamiar się wybrać w dniach szczególnie 2.05.Pozdrawiam
mojeSwietokrzyskie.pl
Witam,
proszę zajrzeć na stronę muzeum www.sienkiewicz.mnki.pl. Tam na pewno znajdzie Pan aktualne informacje.
Pozdrawiam

AgnieszkaPulut
Przepiękne miejsce chciałabym go zobaczyć z bliska ale tu tez jest dobrze. Pozdrawiam

1500 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
10 dni 17 godzin

Rzeczywiście, na mapie jest jak byk! Kamieniołom Zygmuntówka! Słabo się przygotowałem do rajdu... :-)

Kamil Wójcik
11 dni

Niestety momentami szlak jest słabo oznakowany. Idąc nim po raz pierwszy (ponad 10 lat temu) czasem miałem problem z obran

Klara
11 dni 15 godzin

Nie ma znaczenia czy masz buty za kilkadziesiąt czy kilkaset zlotych, ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. niejednokr

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­