­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:
Oblęgorek 116, gmina Strawczyn, woj. świętokrzyskie GPS: 50.952162°N, 20.47432°E

Informacje praktyczne:

  • czas zwiedzania - ok 0,5h, jeśli z pokazem to dłużej
  • parking - nieopodal obiektu, płatny 5 zł
  • baza gastronomiczna - przy parkingu "mała gastronomia" w przyczepie kempingowej
  • bilety - nie ma jako takich biletów, można wesprzeć muzeum symbolicznym datkiem
  • czynne codziennie 0d 8.00 - 17.00


Opis:
Jedną z głównych atrakcji Oblęgorka (zaraz za Muzeum Henryka Sienkiewicza) jest Muzeum Kowalstwa Artystycznego. Zostało założone w starej kuźni Antoniego Moćko, a obecnie prowadzone przez syna Stanisława i wnuka Wojciecha. W muzeum prezentowane są eksponaty ukazujące dorobek artystyczny rodziny Moćków. Znajdują się tam różnego rodzaju zawiasy, okucia, kraty, narzędzia, świeczniki oraz elementy ozdobne.

Podczas zwiedzania można usłyszeć wiele ciekawych anegdot dotyczących eksponatów - np. historia skrzyni teściowej pana Stanisława (nie będziemy jest opisywać - lepiej posłuchać na miejscu).

W muzeum, oprócz prostych narzędzi można zobaczyć eksponaty artystyczne jak krzyż na kamieniu czy replikę relikwiarza Krzyża Świętego, wykonaną na 1000-lecie klasztoru na Świętym Krzyżu. W muzeum znajduje się również pan Twardowski na kogucie - pierwsza ozdoba wykuta przez Antoniego Moćko.

 

Słowo muzeum jest trochę mylące, ponieważ panowie Moćko są czynnymi kowalami, dzięki czemu można obejrzeć pokaz kowalstwa jak i zamówić coś do swojego domu.

Galeria (kliknij aby powiększyć

 

1500 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
10 dni 17 godzin

Rzeczywiście, na mapie jest jak byk! Kamieniołom Zygmuntówka! Słabo się przygotowałem do rajdu... :-)

Kamil Wójcik
11 dni

Niestety momentami szlak jest słabo oznakowany. Idąc nim po raz pierwszy (ponad 10 lat temu) czasem miałem problem z obran

Klara
11 dni 15 godzin

Nie ma znaczenia czy masz buty za kilkadziesiąt czy kilkaset zlotych, ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. niejednokr

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­