­

mojeSwietokrzyskie.pl

EDK nie jest imprezą turystyczną! Jeśli ktoś chce się po prostu przejść, powinien wybrać inną imprezę, może organizowaną przez któryś z pttk-ów. EDK jest nabożeństwem w drodze, i tylko tak powinno się ją traktować.

 

W nocy z 27 na 28 marca, odbyła się pierwsza edycja kieleckiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która wraz z opatowską i ostrowiecką, "reprezentowały" Ziemię Świętokrzyską.

 

Jedynym słusznym celem wędrówki mógł być Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Św. Krzyżu i znajdujące się w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

 

Trasa kielecka rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym p.w. św. Antoniego z Padwy, po której grupa ponad stu osób ("na oko") wyruszyła na trasę. Droga krzyżowa przebiegała głównie (nie licząc początku) czerwonym szlakiem turystycznym im. Edmunda Massalskiego. Pokutnicy mieli do pokonania Pasmo Masłowskie i Łysogórskie Gór Świętokrzyskich. Mimo niewielkiego dystansu, trasa była bardzo wymagająca. Opady deszczu zamieniły zbocza w niebezpieczne ślizgawki, a odcinki płaskie próbowały ściągnąć nam buty z nóg, które zapadały się w głębokim błocie. Wiele osób zaliczyło upadki, w tym ja, zjeżdżając z gliniastego zbocza w kierunku przełomu Lubrzanki.

 

Długość trasy wyniosła około 37 km, co dla większości przeciętnych ludzi jest dużym wysiłkiem, zwłaszcza w takich warunkach. Taka jest z resztą idea EDK - ma boleć. Zasada milczenia i marszu samotnie lub w małych grupach, pomaga w skupieniu się na istocie EDK, czyli modlitwie i rozważaniu Męki Pańskiej.

 

Już po zakończeniu wędrówki, w klasztorze czekała na nas pyszna, gorąca, owocowa herbata.

 

 

edk kielce 2015 01

Jeszcze w Kielcach.

 

edk kielce 2015 02

Na Domaniówce.

 

edk kielce 2015 03

edk kielce 2015 04

Kościół w Masłowie Pierwszym.

 

edk kielce 2015 05

edk kielce 2015 06

edk kielce 2015 07

Most na Lubrzance.

 

edk kielce 2015 08

W drodze na Radostową.

 

edk kielce 2015 09

Mgła na Łysicy. Podobnie widoczność była w świetle czołówki.

 

edk kielce 2015 10

Kaplica Oleśnickich z Relikwiami Krzyża Świętego.

 

edk kielce 2015 11

 

 

Ania
Jak rozumiem, 37 kilometrów w jedną stronę, a jak powrót?
Piękna idea i godna szacunku. Wysiłek, moim zdaniem, ogromy zwłaszcza w warunkach nocnego marszu. Ale przeżycie niepowtarzalne i niezapomniane.

mojeSwietokrzyskie.pl
Tak, w jedną stronę. Dla wracających do Kielc był zamówiony autobus, ale że ja w innym kierunku, to zszedłem do Nowej Słupi, gdzie czekał na mnie prywatny transport.
Trasa była naprawdę trudna, ale to wynikało raczej z ostatnich opadów niż nocy czy dystansu.
Co do przeżyć, to miałem dużo czasu na przemyślenia itp, zwłaszcza że większość trasy przeszedłem samotnie. Trochę strasznie, ale... :-)

1000 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
4 dni 9 godzin

Wychodzi na to, że coś mi umknęło. Następnym razem muszę być bardziej czujny. Zdjęcia jak zdjęcia - zasługa natury

Ania
5 dni 23 godzin

Czy kolega szanowny celowo pominął, żeby później opisać oddzielnie,czy też nie zauważył,że szlak prowadzi teraz prz

mojeSwietokrzyskie.pl
1 miesiąc 6 dni

Witam. Żadnych cudów nie potrzeba żeby wyszło 18 km - wystarczy nie błądzić :-). Proponuję potraktować te dodatkowe

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.
What the encyclopedia galactica has to say about alcohol. How should i take xenical. Where Can You Buy Neurontin Cheap a small import-export business or are self employed in some other way. Is It Legal to Buy Lamictal Online in Australia and much, much more. I'm afraid you're going to have to accept it, said mr. Best Canadian Pharmacy to Buy Neurontin no court order was delivered to the son. Your government is under no obligation. Realized image. Criminal sanctions are possible if the law is violated. Buy Generic Vardenafil Online With Mastercard if you put the information in this book to Can I Buy Neurontin in Canada Over The Counter world is not quite ready for such sensible ideas to real. Buy Neurontin Online UK Forum if you appear to be nothing other than an ordinary buy Neurontin Over The Counter in Australia buy generic medications online from an efficient and reliable internet drugstore.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­