­

mojeSwietokrzyskie.pl


W dniach 15-16 czerwca odbył się cykl imprez składających się na Uroczystości Partyzanckie w Wąchocku i na Wykusie 2013. W sobotę 15 czerwca, uroczystości odbywały się na Uroczysku Wykus, z wyjątkiem spotkania środowiska partyzanckiego, które odbyło się w Domu Kultury w Wąchocku. W niedzielę 16 czerwca, uroczystości odbywały się w Opactwie Cysterskim i na rynku w Wąchocku. Niestety nie mogliśmy wziąć udziału we wszystkich wydarzeniach, ale udało nam się odwiedzić Uroczysko Wykus podczas sobotnich uroczystości.

 

Dzień na Wykusie zaczął się "Rodzinnym biwakiem partyzanckim", ze specjalnymi atrakcjami dla najmłodszych. Jako że to biwak rodzinny, nie brakowało na nim dzieci (co bardzo cieszy). Na polance można było znaleźć stoiska z wydawnictwami głównie historycznymi, ale nie tylko. W międzyczasie trwały przygotowania do uroczystości przy pomniku, a na polanie przy drodze zbierało się coraz więcej gości, w tym ci najważniejsi - Partyzanci, Żołnierze A.K. i Szarych Szeregów.

 

Uroczystości przy pomniku rozpoczęły się od występów artystycznych. Wystąpili uczniowie Gimnazjum nr 1 im. gen. Antoniego Hedy "Szarego" ze Starachowic, oraz Policyjna z Katowic.

 

Po występach artystycznych nastąpiło wprowadzenie pocztów sztandarowych, wciągnięcie flagi na maszt, i przemówienie powitalne, które wygłosił porucznik Zdzisław Rachtan ps "Halny". Następnie uroczysta msza polowa, a po niej wręczenie odznaczeń.

 

Oficjalne uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem i grobem mjr Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego 'Nurta'.

 

Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych i zakończeniu oficjalnych uroczystości atmosfera uległa rozluźnieniu. Dawni towarzysze broni ucinali sobie pogawędki, a harcerze rozpoczęli przygotowania do tradycyjnego spotkania przy ognisku.

 


Galeria (kliknij aby powiększyć)

 

Janko
Bylem na uroczystościach na Wykusie i muszę przyznać, że były wspaniałe.
mojeSwietokrzyskie.pl
Prawda, uroczystości były zacne, choć stan nawierzchni trochę przeszkadzał smile
Jednak jak dla mnie było trochę mało ludzi. Trzeba pamiętać, że dużo ludzi było tam "służbowo": policja, studenci WSSB, ich rodziny, przedstawiciele władz itp. Może połowa z obecnych była tam z potrzeby serca, choć mam nadzieję że się mylę.

pozdrawiam

1500 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
10 dni 6 godzin

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
12 dni 3 godzin

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

Maciej
22 dni 18 godzin

Zapraszam do grupy "Twardziela Świętokrzyskiego" na FB https://www.facebook.com/groups/145542549281624/

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­