­

mojeSwietokrzyskie.pl

Masowe aresztowania rozpoczęły się 28 lutego 1940 roku. Objęły one kadrę Państwowej Fabryki Amunicji, oficerów rezerwy, nauczycieli, członków P.O.W., Związku Strzeleckiego i ZHP. Na tymczasowe więzienie zamieniono jedną ze skarżyskich szkół. Z niej wywożono aresztowanych na Bór i rozstrzeliwano.

Najmłodsi wśród zamordowanych to 14. letni Karol Kuźniar, 18. letni Witold Ergietowski. Mord na Borze był pierwszą eksterminacją polskiej inteligencji w naszym regionie. 61 spośród aresztowanych osób przewieziono do Radomia, z czego część stracono. Innych wywieziono do obozu koncentracyjnego, a pozostałych zwolniono.

Niemcy dali tej operacji nazwę "Akcja Skarżysko". Jednym z jej celów było sterroryzowanie pracowników Państwowej Fabryki Broni, w której produkowano amunicję na potrzeby Wermachtu.

 

W dniu 17 lutego 2013 odbyły się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę niemieckiego mordu na Polskich Patriotach na Borze. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w intencji ofiar, odprawionej w kościele parafialnym MBNP na Borze. Patriotyczne kazanie wygłosił o. Tomasz CSsR (Redemptorysta). Po mszy świętej uroczystości były kontynuowane przy mogile w pobliskim lesie.

 

Na uroczystościach obecni byli parlamentarzyści: Marzena Okła-Drewnowicz, Maria Zuba i Andrzej Bętkowski. Obecne były władze powiatu na czele ze starostą Michałem Jędrysem, prezydent Skarżyska Kamiennej Roman Wojcieszek wraz z zastępcami oraz przedstawiciele rady miejskiej. Wśród obecnych byli również przedstawiciele gminy Bliżyn, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, szkół oraz zakładów pracy. W uroczystościach uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców Skarżyska i okolic oraz ci najważniejsi - kombatanci.

 

Po odegraniu przez orkiestrę dętą hymnu państwowego odmówiono modlitwę za poległych, młodzież wyrecytowała wiersz napisany przez jedną ze skarżyskich nauczycielek, a politycy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem i odśpiewano rotę. 

Po uroczystościach każdy mógł się posilić i ogrzać przy ognisku.

 

Galeria (kliknij żeby powiększyć)

 

konik
Pamięć o tamtych wydarzeniach jest bardzo istotna. Powinna uczyć i wychowywać. Takie uroczystości i relacje w tym pomagają. Niestety dla całkiem sporej grupy osób historia jest mało interesująca. Nie pozwala to na pełne optymizmu spojrzenie w przyszłość, szczególnie, że dla tych osób nawet "wczoraj" to już historia.

1000 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Ania
12 godzin 58 minut

Już nazwiska są. Pomnik odnowiono i na tablicy wymieniono zamordowanych.

Rysiek
27 dni 19 godzin

Klassa szlak!

Irmina
30 dni 15 godzin

Bardzo ładne miejsce i trochę ciekawostek jak ta o chrzcie :-)

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­