­

mojeSwietokrzyskie.pl

Masowe aresztowania rozpoczęły się 28 lutego 1940 roku. Objęły one kadrę Państwowej Fabryki Amunicji, oficerów rezerwy, nauczycieli, członków P.O.W., Związku Strzeleckiego i ZHP. Na tymczasowe więzienie zamieniono jedną ze skarżyskich szkół. Z niej wywożono aresztowanych na Bór i rozstrzeliwano.

Najmłodsi wśród zamordowanych to 14. letni Karol Kuźniar, 18. letni Witold Ergietowski. Mord na Borze był pierwszą eksterminacją polskiej inteligencji w naszym regionie. 61 spośród aresztowanych osób przewieziono do Radomia, z czego część stracono. Innych wywieziono do obozu koncentracyjnego, a pozostałych zwolniono.

Niemcy dali tej operacji nazwę "Akcja Skarżysko". Jednym z jej celów było sterroryzowanie pracowników Państwowej Fabryki Broni, w której produkowano amunicję na potrzeby Wermachtu.

 

W dniu 17 lutego 2013 odbyły się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę niemieckiego mordu na Polskich Patriotach na Borze. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w intencji ofiar, odprawionej w kościele parafialnym MBNP na Borze. Patriotyczne kazanie wygłosił o. Tomasz CSsR (Redemptorysta). Po mszy świętej uroczystości były kontynuowane przy mogile w pobliskim lesie.

 

Na uroczystościach obecni byli parlamentarzyści: Marzena Okła-Drewnowicz, Maria Zuba i Andrzej Bętkowski. Obecne były władze powiatu na czele ze starostą Michałem Jędrysem, prezydent Skarżyska Kamiennej Roman Wojcieszek wraz z zastępcami oraz przedstawiciele rady miejskiej. Wśród obecnych byli również przedstawiciele gminy Bliżyn, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, szkół oraz zakładów pracy. W uroczystościach uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców Skarżyska i okolic oraz ci najważniejsi - kombatanci.

 

Po odegraniu przez orkiestrę dętą hymnu państwowego odmówiono modlitwę za poległych, młodzież wyrecytowała wiersz napisany przez jedną ze skarżyskich nauczycielek, a politycy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem i odśpiewano rotę. 

Po uroczystościach każdy mógł się posilić i ogrzać przy ognisku.

 

Galeria (kliknij żeby powiększyć)

 

konik
Pamięć o tamtych wydarzeniach jest bardzo istotna. Powinna uczyć i wychowywać. Takie uroczystości i relacje w tym pomagają. Niestety dla całkiem sporej grupy osób historia jest mało interesująca. Nie pozwala to na pełne optymizmu spojrzenie w przyszłość, szczególnie, że dla tych osób nawet "wczoraj" to już historia.

1500 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
10 dni 11 godzin

Rzeczywiście, na mapie jest jak byk! Kamieniołom Zygmuntówka! Słabo się przygotowałem do rajdu... :-)

Kamil Wójcik
10 dni 18 godzin

Niestety momentami szlak jest słabo oznakowany. Idąc nim po raz pierwszy (ponad 10 lat temu) czasem miałem problem z obran

Klara
11 dni 8 godzin

Nie ma znaczenia czy masz buty za kilkadziesiąt czy kilkaset zlotych, ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. niejednokr

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­