­

mojeSwietokrzyskie.pl

Przebieg:
Bliżyn - Jastrzębia (2,5km) - Rezerwat Dalejów (4,5km) - Rezerwat Świnia Góra (8km) - Leśniczówka Świnia Góra (9km) - Rogowy Słup (13,5km) - Dąb Bartek (24km).


Pokaż Szlak Rowerowy Bliżyn Zagnańsk na większej mapie

Informacje praktyczne:

  • długość trasy: około 24 km
  • czas przejazdu: około 3 godzin
  • stopień trudności: trasa łatwa
  • szlak dobrze oznaczony
  • dobrze zabrać ze sobą kilka zniczy, po drodze napotkamy kilka miejsc pamięci
  • udogodnienia turystyczne typu zadaszony stół i ławka, znajdują się przy Leśniczówce na Świniej Górze i przy Dębie Bartku.


Opis:
Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Bliżynie, przy pomniku upamiętniającym ofiary Obozu Koncentracyjnego oraz poległych w walce z Niemcami Żołnierzy Armii Krajowej. Pomnik znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Staszica.

 

Stamtąd udajemy się w stronę Wsi Jastrzębia. Przy wyjeździe z Bliżyna napotykamy pomnik w miejscu pochówku ofiar Obozu Koncentracyjnego w Bliżynie. W miejcu tym spoczywają więźniowie różnych narodowości, zamordowani w latach 1943-44.

 

Jadąc dalej w stronę wsi Jastrzębia, odwiedzamy cmentarz jeńców radzieckich, zamordowanych w Bliżynie przez Niemców, w latach 1941-44.

 

Dalej jazda pod górkę, żeby we wsi Jastrzębia wjechać do lasu należacego do Suchedniowsko - Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Przez las wiedzie nas komfortowa, asfaltowa droga. Po około 1,5 km od wjechania do lasu, skręcamy w lewo żeby dojechać do Rezerwatu Dalejów.

 

Rezerwat Przyrodniczy Dalejów został utworzony 16 stycznia 1978 roku, decyzją Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Celem ochrony jest zachowanie wielogatunkowych drzewostanów z dużym udziałem modrzewia polskiego. Rezerwat zajmuje powierzchnię 87,58 ha.

 

Wracamy do drogi Jastrzębia - Świnia Góra, i mocno pedałujemy pod górę, żeby po niecałych 2 km dotrzeć do Rezerwatu Świnia Góra.

 

Rezerwat Przyrodniczy Świnia Góra został utworzony w 1953 roku, decyzją Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Jest rezerwatem ścisłym co skutkuje zakazem wstępu na jego teren. Celem ochrony jest zachowanie wielogatunkowych i róznowiekowych zbiorowisk roślinności leśnej o walorach zbliżonych do pierwotnych lasów mieszanych dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Rezerwat zajmuje powierzchnię 50,78 ha.

 

Obok rezerwatu znajduje się obelisk poświęcony pamięci Dr inż. Stanisława Barańskiego - leśnika, przyrodnika, pisarza, wieloletniego Nadleśniczego Nadleśnictwa Bliżyn, członka honorowego Polskiego Towarzystwa Leśnego i Ligi Ochrony Przyrody.

 

Kilometr dalej znajduje się Leśniczówka, przy której wybudowano "udogodnienia turystyczne" w postaci stołów i ławek. Możemy wieć odpocząć, posilić się , uzupoełnić płyny itp - w końcu przejechaliśmy już okolo 9 km :-). W wolnej chwili przeczytałem zawartość tablicy informacyjnej, na której napisano między innymi:

 

"W tym terenie działali Hubalczycy, batalion "Nurta". O zaciekłych walkach partyzantów z Niemcami przypomina pomnikowy kamień przy Leśniczówce."

 

Tymczasem na kamieniu wyryto napis:

 

"Cześć i chwała bohaterskim żołnierzom I Brygady Armii Ludowej i Partyzantom Radzieckim..."

 

Czarny humor czy ignorancja? Z niesmakiem wyruszyłem w dalszą drogę w stronę Zagnańska.

 

Przy leśniczówce kończy się asfalt a zaczyna droga szutrowa. Po około 3 km zbaczamy z trasy, kierując się w stronę Suchedniowa, żeby po około 2,3 km dotrzeć do Rogowego Słupa. Znajduje się tam pomnik Żonierzy z oddziału mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala".

 

Ostatnim celem wycieczki jest Zagnańsk, a dokładniej Dąb Bartek. Po przeszło 10 km jazdy docieramy do celu. Po odwiedzeniu Czcigodnego Seniora czas na odpoczynek. Po odpoczynku trzeba sobie odpowiedziećna pytanie: jak wrócić do domu? Ja wróciłem tą samą trasą, gdzie w Bliżynie czekał na mnie samochód.


Galeria (kliknij aby powiększyć)

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
2 miesięcy 19 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
3 miesięcy 5 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
3 miesięcy 6 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­