Przebieg:
Bliżyn - Jastrzębia (2,5km) - Rezerwat Dalejów (4,5km) - Rezerwat Świnia Góra (8km) - Leśniczówka Świnia Góra (9km) - Rogowy Słup (13,5km) - Dąb Bartek (24km).
Pokaż Szlak Rowerowy Bliżyn Zagnańsk na większej mapie
Informacje praktyczne:
- długość trasy: około 24 km
- czas przejazdu: około 3 godzin
- stopień trudności: trasa łatwa
- szlak dobrze oznaczony
- dobrze zabrać ze sobą kilka zniczy, po drodze napotkamy kilka miejsc pamięci
- udogodnienia turystyczne typu zadaszony stół i ławka, znajdują się przy Leśniczówce na Świniej Górze i przy Dębie Bartku.
Opis:
Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Bliżynie, przy pomniku upamiętniającym ofiary Obozu Koncentracyjnego oraz poległych w walce z Niemcami Żołnierzy Armii Krajowej. Pomnik znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Staszica.
Stamtąd udajemy się w stronę Wsi Jastrzębia. Przy wyjeździe z Bliżyna napotykamy pomnik w miejscu pochówku ofiar Obozu Koncentracyjnego w Bliżynie. W miejcu tym spoczywają więźniowie różnych narodowości, zamordowani w latach 1943-44.
Jadąc dalej w stronę wsi Jastrzębia, odwiedzamy cmentarz jeńców radzieckich, zamordowanych w Bliżynie przez Niemców, w latach 1941-44.
Dalej jazda pod górkę, żeby we wsi Jastrzębia wjechać do lasu należacego do Suchedniowsko - Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Przez las wiedzie nas komfortowa, asfaltowa droga. Po około 1,5 km od wjechania do lasu, skręcamy w lewo żeby dojechać do Rezerwatu Dalejów.
Rezerwat Przyrodniczy Dalejów został utworzony 16 stycznia 1978 roku, decyzją Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Celem ochrony jest zachowanie wielogatunkowych drzewostanów z dużym udziałem modrzewia polskiego. Rezerwat zajmuje powierzchnię 87,58 ha.
Wracamy do drogi Jastrzębia - Świnia Góra, i mocno pedałujemy pod górę, żeby po niecałych 2 km dotrzeć do Rezerwatu Świnia Góra.
Rezerwat Przyrodniczy Świnia Góra został utworzony w 1953 roku, decyzją Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Jest rezerwatem ścisłym co skutkuje zakazem wstępu na jego teren. Celem ochrony jest zachowanie wielogatunkowych i róznowiekowych zbiorowisk roślinności leśnej o walorach zbliżonych do pierwotnych lasów mieszanych dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Rezerwat zajmuje powierzchnię 50,78 ha.
Obok rezerwatu znajduje się obelisk poświęcony pamięci Dr inż. Stanisława Barańskiego - leśnika, przyrodnika, pisarza, wieloletniego Nadleśniczego Nadleśnictwa Bliżyn, członka honorowego Polskiego Towarzystwa Leśnego i Ligi Ochrony Przyrody.
Kilometr dalej znajduje się Leśniczówka, przy której wybudowano "udogodnienia turystyczne" w postaci stołów i ławek. Możemy wieć odpocząć, posilić się , uzupoełnić płyny itp - w końcu przejechaliśmy już okolo 9 km :-). W wolnej chwili przeczytałem zawartość tablicy informacyjnej, na której napisano między innymi:
"W tym terenie działali Hubalczycy, batalion "Nurta". O zaciekłych walkach partyzantów z Niemcami przypomina pomnikowy kamień przy Leśniczówce."
Tymczasem na kamieniu wyryto napis:
"Cześć i chwała bohaterskim żołnierzom I Brygady Armii Ludowej i Partyzantom Radzieckim..."
Czarny humor czy ignorancja? Z niesmakiem wyruszyłem w dalszą drogę w stronę Zagnańska.
Przy leśniczówce kończy się asfalt a zaczyna droga szutrowa. Po około 3 km zbaczamy z trasy, kierując się w stronę Suchedniowa, żeby po około 2,3 km dotrzeć do Rogowego Słupa. Znajduje się tam pomnik Żonierzy z oddziału mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala".
Ostatnim celem wycieczki jest Zagnańsk, a dokładniej Dąb Bartek. Po przeszło 10 km jazdy docieramy do celu. Po odwiedzeniu Czcigodnego Seniora czas na odpoczynek. Po odpoczynku trzeba sobie odpowiedziećna pytanie: jak wrócić do domu? Ja wróciłem tą samą trasą, gdzie w Bliżynie czekał na mnie samochód.
Galeria
Bliżyn. Pomnik zamordowanych w Obozie Koncentracyjnym w Bliżynie i Żołnierzy A.K
Grób więźniów niemieckiego O.K. w Bliżynie.
Jastrzębia. Cmentarz jeńcow radzieckich zamordowanych przez Niemców w Bliżynie.
Rezerwat Dalejów.
Na szlaku przy rezerwacie Świnia Góra.
Rezerwat Świnia Góra.
Rezerwat Świnia Góra. Pomnik Stanisława Barańskiego.
Okolice Leśniczówki Świnia Góra.
Informacja o oddziale "Hubala" i o pamiątkowym pomniku...
Wspomniany pomnik...
...upamiętniający Armię Ludową i partyzantów radzieckich - czarny humor czy ignorancja?
Punkt czerpania wody.
Rogowy Słup - pomnik Żołnierzy "Hubala"
Dąb Bartek.
Dąb Bartek - Kapliczka Koła Łowieckiego.
bo działali ! Armia Ludowa z Mieczysławem Moczarem. Nie ma się co dziwić!
A pare kilometrów na południe w 1944 stacjonowała Brygada Świętokrzyska NSZ.
Tak, że działo się w tych lasach !!!
Ja napisałem o dysonansie między tablicą i pomnikiem. Na tablicy napisano o Hubalu i Nurcie, z odesłaniem do pomnika... A na pomniku AL i radzieccy partyzanci... Na dodatek ta "cześć i chwała bohaterskim"... najeźdźcom.
pozdrawiam
Regulamin
Moje komentarze