Przebieg:
Wierna Rzeka PKP (0 km) - Wesoła (1 km) - Zajączków (2,5 km) - Góra Miedzianka (5 km) - Grząby Bolmińskie 330m (9 km) - Jedlnica (12 km) - Góra Glinianki 336m (16 km) - Korzecko (19 km) - Chęciny (20,5 km)
Informacje praktyczne:
- długość trasy: 20,5 km
- czas przejścia: 6 h
- stopień trudności: łatwy, sama Miedzianka może stanowić trudność podczas "śliskiej" pogody.
Opis:
Żółty szlak pieszy z Wiernej Rzeki do Chęcin rozpoczyna swój bieg na stacji PKP, do której łatwo dojechać pociągiem z Kielc. Szlak przebiega przez trzy pasma Gór Świętokrzyskich: Pasmo Chęcińskie, Grząby Bolmińskie oraz Grzywy Korzeczkowskie. Rozpoczynając marsz na stacji PKP trzeba trzymać się oznaczeń, kóre prowadzą przez wieś w kierunku zachodnim - inaczej niż na większości drukowanych map. Szybko skręcamy w polną drogę, żeby po przekroczeniu rzeki Łośnej, znaleść się we wsi Wesoła. Tam powtarzamy manewr ze skrętem w drogę leśną, która biegnie do wsi Zajączków. W niej oglądamy krzyż "pracy rolników" oraz głaz upamietniajacy 700 - lecie wsi. Kolejne 2 kilometry i zaczynamy wpinaczkę na górę Miedziankę, z której rozpościerają się piękne widoki na Góry Świętokrzyskie. Masyw Miedzianki, najwyższy szczyt Pasma Chęcińskiego, stanowi rezerwat przyrody nieożywionej Góra Miedzianka, którego celem jest ochrona rzadko spotykanych minerałów kruszcowych, roślin i zwierząt oraz zachowanie śladów dawnych prac górniczych. Zejście z Miedzianki jest dość strome i może być trudne przy śliskiej nawierzchni.
Po 8,5 km marszu szlak dochodzi do grani Grząbów Bolmińskich, którą po kolejnych 700 m docieramy w okolice najwyższego punktu pasma (330 m), który znajduje się około 150 m od ścieżki. Warto wejść na szczyt, żeby mieć dużo lepszy widok na okolicę.
Po zejściu z Grząbów szlak "przeprawia się" przez drogę 762 biegnąć pod mostem na rzece Hutce. Jednak żeby zejść pod most, trzeba nadłożyć 600 m obchodząc barierki wzdłuż ścieżki rowerowej.
Za drogą szlak wchodzi do lasu i wspina się na Grzywy Korzeczkowskie i ich najwyższy szczyt, górę Glinianki (336m). Odcinek bardzo przyjemny w marszu, ale w porównaniu z poprzednimi, mało widokowy (las, las, las...). Wychodząc z lasu w kierunku wsi Korzecko, naszym oczom ukazuje się Pasmo Chęcińkie z górą Zamkową.
Już w Korzecku dowiadujemy się z tabilczki, że szlak biegnie przez teren prywatny, gdzie wstęp jest zabroniony. Na szczeście po fakcie, więc problemy natury moralnej nam nie grożą. Gorzej jak ktoś wędruje w odwrotnym kierunku.
Teraz prosto do Chęcin, gdzie szlak wspina się na górę Zamkową pod wejście do ruin zamku. Ze wgórza rozciąga się panorama Chęcin z kościołem św. Bartłomieja na pierwszym planie. Na rynku, obok Urzędu Miasta, stoi tablica upamietniająca Mieszkańców Chęcin zamordowanych przez Niemców w 1944 roku. Jeszcze 250 m i szlak kończy swój bieg na Dolnym Runku.
Film
Galeria
Budynek "dworca PKP".
Początek szlaku na peronie.
Bardzo lubię rozpoczynać wędrówkę o świcie...
Ze stacji trzeba udać się do wsi - inaczej niż na starszych mapach.
Rzeka Łośna (Wierna Rzeka)
Leśne atrakcje o wschodzie słońca.
Tuż przed Zajączkowem.
'"Druciany" Zajączków.
Zajączków - obelisk upamiętniający 700-lecie wsi oraz krzyż "Boże błogosław pracę rolników" z 1944 roku.
Początek podejścia pod Miedziankę.
Stragan samoobsługowy pod Miedzianką...
Sztolnia na Miedziance.
Widok z Miedzianki w kierunku południowo-wschodnim.
Na horyzoncie zamek w Chęcinach.
Kopalnia wapienia.
Widok na północ. Od lewej (prawdopodobnie) Góra Dobrzeszowska, Perzowa, Siniewska i Barania.
Cementownia w Małogoszczu.
Na południowy-zachód.
Miedzianka to świetne miejsce na odpoczynek. Smacznego!
Widok na zachodni szczyt.
Zejście z Miedzianki jest dość strome. Może być niebezpieczne przy śliskiej nawierzchni.
Jedna z licznych jaskiń.
Szlak biegnie w prawo... xD
W stronę Grząbów Bolmińskich.
Miedzianka od strony południowej.
Kielecka szkoła krajobrazu... ;-)
Widok na Bolnin z najwyższego punktu Grząbów Bolmińskich.
Jakim trzeba być s........ żeby...
Rzeka Hutka.
Żeby przejść na drugą stronę drogi 762 należy iść do końca zółtej barierki, a następnie wrócić ścieżką po lewej stronie...
... i przejść pod wiaduktem.
Początek Pasma Grzywy Korzeczkowskie.
Piaskownia Mosty.
Glinianki - 336 m n.p.m.
Widok na Pasmo Chęcińskie i Górę Zamkową.
Zamek w Chęcinach.
Od strony północnej.
Widok ze wzgórza zamkowego na Chęciny i kościół św. Bartłomieja.
Urząd Miasta Chęciny.
Pomnik Mieszkańców Chęcin zamordowanych przez Niemców w 1944 roku.
Koniec szlaku na Dolnym Rynku. Myśląc już o autobusie nie zrobiłem zdjęcia samego rynku... :-(
Regulamin
Moje komentarze