Przebieg:
(szlak niebieski) Nowa Słupia - Łysiec (Łysa Góra) - Klasztor Oblatów (Relikwii Krzyża Świętego) - Taras widokowy - (szlak czerwony) Trzcianka - Nowa Słupia

 

Start: Nowa Słupia, ul. Świętokrzyska, GPS: 50.860224°N, 21.078194°E

 

Informacje praktyczne:
- długość trasy ok 9 km
- czas przejścia około 3 godzin - trasa krótka ale bogata w atrakcje, które warto zwiedzić
- szlak dobrze oznaczony
- szlak łatwy
- w weekendy szlak odwiedza dość dużo osób. W niedzielę przyjeżdża dużo wiernych na msze święte do klasztoru. Żeby móc spokojnie zrobić zdjęcia na szczycie czy choćby posiedzieć w samotności, wycieczkę trzeba rozpocząć najpóźniej o godzinie 7.00.
- parking w Nowej Słupi płatny, w weekendy może brakować miejsca również na nim

 

Opis:
Na miejscu startu wycieczki czeka na nas dość duży parking, niestety płatny. Jeśli wybieramy się tam w weekend i chcemy skorzystać z tego parkingu, to musimy pojawić się tam dość wcześnie, jak inni jedzą jeszcze śniadanko. Oprócz biletu do ŚPN możemy kupić tu drobne pamiątki sprzedawane na kilku straganach. Samo podejście na Święty Krzyż nie stanowi dużego wyzwania, mamy więc czas i sposobność cieszyć się widokiem Puszczy Jodłowej jak i jej odgłosami (pod warunkiem że wyruszyliśmy w drogę wcześnie rano i nikt nam nie przeszkadza). Będąc na szczycie, koniecznie należy zwiedzić klasztor wraz z katakumbami, gdzie podobno spoczywa książę Jeremi Wiśniowiecki (podobno, ponieważ wielu naukowców ma wątpliwości czy to właśnie on). Godne uwagi jest również Muzeum Przyrodnicze ŚPN, niestety obecnie nieczynne z powodu zmiany ekspozycji. Koniecznie należy odwiedzić taras widokowy, z którego można nacieszyć oczy pięknymi widokami na okoliczne wsie, Chełmową Górę czy w końcu Płaskowyż Suchedniowski. Po zwiedzeniu atrakcji Łysej Góry (594 m n.p.m.) schodzimy ze szlaku niebieskiego na szlak czerwony w kierunku Trzcianki. Ten odcinek trasy znajduje się w całości w puszczy. Niestety przez resztę wycieczki (Trzcianka - Nowa Słupia) musimy zadowolić się asfaltem. Nieprzyjemności związane z ruchem drogowym złagodzi piękna panorama Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich.

 

Galeria (kliknij aby powiększyć)

lysiec 1

Nowa Słupia - figura św Emeryka.

lysiec 2

lysiec 3

Wejście na szlak.

lysiec 4

Stacja drogi krzyżowej.

lysiec 5

lysiec 6

Niebieski szlak pieszy.

lysiec 7

lysiec 8

Kopiec Czartoryskiego

lysiec 9

lysiec 10

lysiec 11

Dąb Jana Pawła II

lysiec 12

lysiec 13

Pomnik dzieci nienarodzonych.

lysiec 14

lysiec 15

Klasztor Misjonarzy Oblatów - brama wschodnia

lysiec 16

Widok na Pasmo Jeleniowskie.

lysiec 17

lysiec 18

lysiec 19

lysiec 20

lysiec 21

lysiec 22

lysiec 23

lysiec 24

lysiec 25

lysiec 26

lysiec 27

Wieża telewizyjna.

lysiec 28

lysiec 29

lysiec 30

Taras widokowy na gołoborze.

lysiec 31

lysiec 32

Czerwony szlak pieszy im. Edmunda Massalskiego.

lysiec 33

lysiec 34

lysiec 35

lysiec 36

lysiec 37

lysiec 38

lysiec 39

Trzcianka i Pasmo Jeleniowskie.

 

Aga
Z tą godziną 7.00 to prawda. Ostatnio byłam tam około 13 - masakra! Tłok jak na targowisku.
1
maxIking
Też tego doświadczyłem. Kolejne 3 razy byłem tam w dzień powszedni..
1
Piotrek
Witam, którędy dokładnie wychodzi się z do Trzcianki? Bo, ja w tym roku spróbuje przejść tym czerwonym szlakiem z Trzcianki na Św. Krzyż.
-2
Redakcja
Piotrek powiedziała :
Witam, którędy dokładnie wychodzi się z do Trzcianki? Bo, ja w tym roku spróbuje przejść tym czerwonym szlakiem z Trzcianki na Św. Krzyż.

Na szlak można wejść z drogi nr 753, mniej więcej w miejscu 50.844023°N, 21.067393°E. O ile pamiętam, jest oznaczenie (strzałka) na słupie przy drodze. Udanej wycieczki!
pozdrawiam

1
Paweł
A czy można tam z psem?
0
mojeSwietokrzyskie.pl
Ciekawe pytanie, bo niby czemu nie? Z drugiej strony proponuję zajrzeć do regulaminu Świętokrzyskieg o Parku Narodowego, bo jedynie tam mogą być jakieś ograniczenia związane z psiakami.

Pozdrawiam

-1
Rafał
Bo powiedzmy że jestem z żianay na podejściu i nagle wyskakuje na mnie pies i warczy to co mam zrobić ? A nie raz tak było , po dwudziestu minutach zdziwione państwo się znalazło . Myśliwy miał by prawo zastrzelić a ja co mam zrobić ! A jak mnie ugryzie ?
A zwierzątka w okolicy szlak? Po za tym kto na wiosce ma rodzinę to do lasu psów się nie bierze bo wiedzą że są żmije , w Paśmie Kakonin , Porąbki Bieliny Ciekoty Masłów ! Plus Łysica , Radostowa Masłowska , Biała Góra . Te dwie ostatnie wysyp w lato nikt normalny bez gumiaków tam nie wejdzie !

-1
Rafał
Ogólnie nie bo jest zakaz taki sam jak zakaz palenia ale chamscy ludzie jakoś to obchodzą

http://www.podrozezpsem.pl/2013/07/pies-w-parku-narodowym/

Pamiętajmy chodnik jest dla ludzi nie dla psów , park jest dla ludzi nie psów plac zabaw jest dla ludzi nie psów .... Park narodowy to obszar natury ścisłej kto da nam gwaranccje że pies będzie biegał w te i we fte naruszając byt zwierząt bądź ludzi na ścieżce !

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/do-ktorych-parkow-narodowych-wejdziecie-z-psami,174954,1,0.html

-1
mojeSwietokrzyskie.pl
Rafał powiedziała :
A zwierzątka w okolicy szlak? Po za tym kto na wiosce ma rodzinę to do lasu psów się nie bierze bo wiedzą że są żmije , w Paśmie Kakonin , Porąbki Bieliny Ciekoty Masłów ! Plus Łysica , Radostowa Masłowska , Biała Góra . Te dwie ostatnie wysyp w lato nikt normalny bez gumiaków tam nie wejdzie !

To ciekawe, bo jeszcze nikogo tam w gumiakach nie widziałem - widocznie sami wariaci łażą... :-)

Pozdrawiam

0

1500 Pozostało znaków