­

mojeSwietokrzyskie.pl

Przebieg:
(szlak niebieski) Nowa Słupia - Łysiec (Łysa Góra) - Klasztor Oblatów (Relikwii Krzyża Świętego) - Taras widokowy - (szlak czerwony) Trzcianka - Nowa Słupia

 

Start: Nowa Słupia, ul. Świętokrzyska, GPS: 50.860224°N, 21.078194°E

 

Informacje praktyczne:
- długość trasy ok 9 km
- czas przejścia około 3 godzin - trasa krótka ale bogata w atrakcje, które warto zwiedzić
- szlak dobrze oznaczony
- szlak łatwy
- w weekendy szlak odwiedza dość dużo osób. W niedzielę przyjeżdża dużo wiernych na msze święte do klasztoru. Żeby móc spokojnie zrobić zdjęcia na szczycie czy choćby posiedzieć w samotności, wycieczkę trzeba rozpocząć najpóźniej o godzinie 7.00.
- parking w Nowej Słupi płatny, w weekendy może brakować miejsca również na nim

 

Opis:
Na miejscu startu wycieczki czeka na nas dość duży parking - niestety płatny. Jeśli wybieramy się tam w weekend i chcemy skorzystać z tego parkingu to musimy pojawić się tam dość wcześnie - jak inni jedzą jeszcze śniadanko. Oprócz biletu do ŚPN możemy kupić tu drobne pamiątki sprzedawane na kilku straganach. Samo podejście na Święty Krzyż nie stanowi dużego wyzwania, mamy więc czas i sposobność cieszyć się widokiem Puszczy Jodłowej jaki i jej odgłosami (pod warunkiem, że wyruszyliśmy w drogę wcześnie rano i nikt nam nie przeszkadza). Będąc na szczycie koniecznie należy zwiedzić klasztor wraz katakumbami, gdzie podobno spoczywa książę Jeremi Wiśniowiecki (podobno ponieważ wielu naukowców ma wątpliwości czy to właśnie on). Godne uwagi jest również Muzeum Przyrodnicze ŚPN, niestety obecnie nieczynne z powodu zmiany ekspozycji. Koniecznie należy odwiedzić taras widokowy, z którego można nacieszyć oczy pięknymi widokami na okoliczne wsie, Chełmową Górę czy w końcu Płaskowyż Suchedniowski. Po zwiedzeniu atrakcji Łysej Góry (594 m n.p.m.) schodzimy ze szlaku niebieskiego na szlak czerwony w kierunku Trzcianki. Ten odcinek trasy znajduje się w całości w puszczy. Niestety przez resztę wycieczki (Trzcianka - Nowa Słupia) musimy zadowolić się asfaltem. Nieprzyjemności związane z ruchem drogowym złagodzi piękna panorama Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich.

 

Galeria (kliknij aby powiększyć)

Aga
Z tą godziną 7.00 to prawda. Ostatnio byłam tam około 13 - masakra! Tłok jak na targowisku.
maxIking
Też tego doświadczyłem. Kolejne 3 razy byłem tam w dzień powszedni..
Piotrek
Witam, którędy dokładnie wychodzi się z do Trzcianki? Bo, ja w tym roku spróbuje przejść tym czerwonym szlakiem z Trzcianki na Św. Krzyż.
Redakcja
Piotrek powiedział :
Witam, którędy dokładnie wychodzi się z do Trzcianki? Bo, ja w tym roku spróbuje przejść tym czerwonym szlakiem z Trzcianki na Św. Krzyż.

Na szlak można wejść z drogi nr 753, mniej więcej w miejscu 50.844023°N, 21.067393°E. O ile pamiętam, jest oznaczenie (strzałka) na słupie przy drodze. Udanej wycieczki!
pozdrawiam

Paweł
A czy można tam z psem?
mojeSwietokrzyskie.pl
Ciekawe pytanie, bo niby czemu nie? Z drugiej strony proponuję zajrzeć do regulaminu Świętokrzyskieg o Parku Narodowego, bo jedynie tam mogą być jakieś ograniczenia związane z psiakami.

Pozdrawiam

Rafał
Bo powiedzmy że jestem z żianay na podejściu i nagle wyskakuje na mnie pies i warczy to co mam zrobić ? A nie raz tak było , po dwudziestu minutach zdziwione państwo się znalazło . Myśliwy miał by prawo zastrzelić a ja co mam zrobić ! A jak mnie ugryzie ?
A zwierzątka w okolicy szlak? Po za tym kto na wiosce ma rodzinę to do lasu psów się nie bierze bo wiedzą że są żmije , w Paśmie Kakonin , Porąbki Bieliny Ciekoty Masłów ! Plus Łysica , Radostowa Masłowska , Biała Góra . Te dwie ostatnie wysyp w lato nikt normalny bez gumiaków tam nie wejdzie !

Rafał
Ogólnie nie bo jest zakaz taki sam jak zakaz palenia ale chamscy ludzie jakoś to obchodzą

http://www.podrozezpsem.pl/2013/07/pies-w-parku-narodowym/

Pamiętajmy chodnik jest dla ludzi nie dla psów , park jest dla ludzi nie psów plac zabaw jest dla ludzi nie psów .... Park narodowy to obszar natury ścisłej kto da nam gwaranccje że pies będzie biegał w te i we fte naruszając byt zwierząt bądź ludzi na ścieżce !

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/do-ktorych-parkow-narodowych-wejdziecie-z-psami,174954,1,0.html

mojeSwietokrzyskie.pl
Rafał powiedział :
A zwierzątka w okolicy szlak? Po za tym kto na wiosce ma rodzinę to do lasu psów się nie bierze bo wiedzą że są żmije , w Paśmie Kakonin , Porąbki Bieliny Ciekoty Masłów ! Plus Łysica , Radostowa Masłowska , Biała Góra . Te dwie ostatnie wysyp w lato nikt normalny bez gumiaków tam nie wejdzie !

To ciekawe, bo jeszcze nikogo tam w gumiakach nie widziałem - widocznie sami wariaci łażą... :-)

Pozdrawiam

1000 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
4 dni 9 godzin

Wychodzi na to, że coś mi umknęło. Następnym razem muszę być bardziej czujny. Zdjęcia jak zdjęcia - zasługa natury

Ania
5 dni 23 godzin

Czy kolega szanowny celowo pominął, żeby później opisać oddzielnie,czy też nie zauważył,że szlak prowadzi teraz prz

mojeSwietokrzyskie.pl
1 miesiąc 6 dni

Witam. Żadnych cudów nie potrzeba żeby wyszło 18 km - wystarczy nie błądzić :-). Proponuję potraktować te dodatkowe

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Make use of the time-honored tradition known as the float. Where Can I Buy Propranolol Online Safely (like the above) who lost their money and their freedom. How to Buy Propranolol in Houston the irs hires an extra 2500 agents on average. Where Can You Buy Prinivil Over The Counter in UK you will find places to network with peers, a buy Propranolol Without a Script in the pokey for a whopping five years. Online Prescription for Amoxil of course, if your activities are likely.

It is far preferable to come do You Need a Prescription to Buy Propranolol in Australia the general population always will acce Order Levitra from Canada Online visualize a few examples of ve. Propranolol Prescription Coupons like those that you use at home. Online Allopurinol Without Prescription manufacturer might em ploy a fashion photographer. Buy Propranolol Online UK mediating inflammation (swelling), pain, and fever. Can You Buy Propranolol Over The Counter in Germany themakes sure that oions and escape How Do I Order Flagyl harry schultz may print any good.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­