Przebieg:
Wąchock ul. Langiewicza - Rataje (1,5km) - Polana Langiewicza (5km) - Wykus (8,5km) - Rezerwat Góra Sieradowska (12km) - Bodzentyn (19,5).

Informacje praktyczne:

  • długość trasy: około 19,5 km
  • czas przejścia: około 6 godzin
  • stopień trudności: trasa łatwa
  • szlak słabo oznaczony w okolicy wsi Rataje i Wykusu
  • dobrze zabrać ze sobą kilka zniczy, po drodze napotkamy wiele miejsc pamięci
  • udogodnienia turystyczne typu zadaszony stół i ławka, znajdują się na Wykusie i przy wyjściu z rezerwatu Góra Sieradowska.


Opis:
Naszą wycieczkę rozpoczynamy na wąchockim rynku, od którego odchodzi ulica Langiewicza. Zaraz na jej początku znajduje się dom, w którym przebywał generał Marian Langiewicz, podczas powstania styczniowego w 1863 roku. Po kilkuset metrach spaceru ulicą schodzimy do lasu, nie trwa to jednak długo ponieważ wchodzimy na łąkę, którą omijamy wieś Rataje. Za wsią znów las, w którym napotkamy kilka zagadek typu: "którą dróżką na rozwidleniu?". Dzieje się tak dlatego, że oznaczenia szlaku znajdują się kilkadziesiąt metrów za rozwidleniem, nie zawsze wybierzemy właściwą drogę za pierwszym razem. Dochodzimy do brukowanej drogi, żeby szybko z niej zejść. Drogę tę, będziemy przecinać jeszcze kilka razy.

 

Następnym punktem na trasie jest Polana Langiewicza. Znajduje się tam obelisk upamiętniający wydarzenia Powstania Styczniowego z 1863 roku, ufundowany przez żołnierzy A.K. ze zgrupowania "Ponurego". Inne atrakcje to pomnik przyrody - sosna zwyczajna oraz źródło Langiewicza. Na polanie znajduje się "infrastruktura" ogniskowa tj. ławki z miejscem na ognisko (nie wiemy czy palenie ognisk w lesie jest dozwolone).

 

Teraz czas na Wykus. Wracamy więc znów do brukowanej drogi, przy której znajdujemy pomnik partyzantów z oddziału "Inspektora Jacka", poległych w obronie radiostacji. Obok znajduje się początek Partyzanckiej Drogi Krzyżowej, której trasa pokrywa się z naszym szlakiem. Skręcamy więc w las i napotykamy wijącą się między drzewami, urokliwą rzekę Lubiankę. Idąc dalej napotkamy pojedyncze mogiły partyzantów. Nieco dalej, ludzie znakujący szlaki przygotowali mała zasadzkę - dwa ostatnie oznaczenia prowadzą do nikąd - należy zignorować oznaczenia szlaku i podążać za oznaczeniami drogi krzyżowej. Dochodzimy do Wykusu. Proponujemy zatrzymać się na trochę i zapalić znicz przy pomniku żołnierzy A.K. ze zgrupowań "Nurta" i "Ponurego". Polana Wykus jest też dobrym miejscem na posiłek i odpoczynek.

 

Dalej szlakiem do rezerwatu Góra Sieradowska. Oczywiście znów przechodzimy przez brukowaną drogę :). Po nacieszeniu oczu zielenią rezerwatu, możemy odpocząć na krańcu lasu, gdzie znajduje się altana z ławkami.

 

Dalej asfaltem do Bodzentyna. Po drodze możemy podziwiać panoramę Pasma Łysogórskiego oraz Jeleniowskiego. We wsi Sieradowice szlak prowadzi małym skrótem przez pola i strumyk. Proponujemy rozważyć dłuższą drogę asfaltem, gdyż skrót oprócz marszu po orance prowadzi przez pole pokrzyw i zarośnięty strumyk, który musimy przeskoczyć. Dalej już tylko asfalt do Bodzentyna.

Galeria 

wachock wykus bodzentyn 01

Wąchock.

wachock wykus bodzentyn 02

Dom, w którym przebywał generał Marian Langiewicz.

wachock wykus bodzentyn 03

wachock wykus bodzentyn 04

wachock wykus bodzentyn 05

wachock wykus bodzentyn 06

Okolice wsi Rataje.

wachock wykus bodzentyn 07

wachock wykus bodzentyn 08

wachock wykus bodzentyn 09

wachock wykus bodzentyn 10

wachock wykus bodzentyn 11

Polana Langiewicza.

wachock wykus bodzentyn 12

Polana Langiewicza. Pomnik przyrody - sosna zwyczajna.

wachock wykus bodzentyn 13

wachock wykus bodzentyn 14

Polana Langiewicza. Obelisk upamiętniający powstanie styczniowe 1863r. Ufundowany przez żołnierzy A.K. z oddziału Ponurego.

wachock wykus bodzentyn 15

wachock wykus bodzentyn 16

wachock wykus bodzentyn 17

Rzeka Lubianka.

wachock wykus bodzentyn 18

Źródło Langiewicza.

wachock wykus bodzentyn 19

wachock wykus bodzentyn 20

wachock wykus bodzentyn 21

wachock wykus bodzentyn 22

wachock wykus bodzentyn 23

wachock wykus bodzentyn 24

Pomnik pamięci żołnierzy A.K. z oddziału 'Inspektora Jacka', poległych w obronie radiostacji.

wachock wykus bodzentyn 25

wachock wykus bodzentyn 26

wachock wykus bodzentyn 27

wachock wykus bodzentyn 28

wachock wykus bodzentyn 29

Lubianka.

wachock wykus bodzentyn 30

wachock wykus bodzentyn 31

Grób Mariana Cieśli "Mietka".

wachock wykus bodzentyn 32

wachock wykus bodzentyn 33

wachock wykus bodzentyn 34

wachock wykus bodzentyn 35

wachock wykus bodzentyn 36

wachock wykus bodzentyn 37

Uroczysko Wykus. Grób żołnierzy A.K. ze zgrupowań 'Nurta' i 'Ponurego'.

wachock wykus bodzentyn 38

Wieś Parcele. Grób gajowego zamordowanego przez Niemców.

wachock wykus bodzentyn 39

Widok na Łysogóry. Na pierwszym planie Miejska Góra za nią Łysica.

wachock wykus bodzentyn 40

Widok na Pasmo Jeleniowskie i Łysiec.

wachock wykus bodzentyn 41

wachock wykus bodzentyn 42

wachock wykus bodzentyn 43

Bodzentyn

 

Agnieszka
Szlak jest obecnie (sierpień 2013) nie do przejścia - drogę rezerwat Góra Sieradowska kompletnie blokują powalone drzewa. Jeśli iść od Bodzentyna na Wykus i do Wąchocka, to póki co raczej za szlakiem rowerowym omijając ten fragment. Aczkolwiek nie sprawdzałam, po 2 godzinach szukania innego przejścia niż szlak-nie-do-przebycia musieliśmy się poddać, Góra Sieradowska nas pokonała (chociaż las jest sam w sobie bajeczny).
1
Niedźwiedź Świętokrzyski
Przemierzyłem ten szlak w kwietniu 2013. Faktycznie trasę w dolinie rezerwatu G. Sieradowskiej blokują powalone drzewa
(sporych rozmiarów), ale jak dla mnie był to niesamowity widok i dodatkowy smaczek na partyzanckim szlaku. Polecam, ale i zalecam
ostrożność przy pokonywaniu tego odcinka.

0
mojeSwietokrzyskie.pl
Okazuje się, że tej wiosny natura trochę napsociła na tym szlaku. Nawet droga od wsi Rataje na Wykus została uszkodzona przez wodę. Na czerwcowe uroczystości trzeba było dojechać od strony Bodzentyna.

pozdrawiam

0
michal bsh
W Wachocku dostrzeglem znak "Bodzentyn 19km". Majac sporo czasu pomyslalem wroce tedy do Kielc. Nie spodziewalem sie, ze zaraz za Ratajami droga bedzie starobrukiem. Ale postanowilem, ze nie zawroce i powoli przejechalem te droge autem. Nie zawrocilem jedynie dlatego, ze na drodze dostrzeglem slady kol ciezarowych samochodow oraz ciagnikow, zapewne lesnictwa.
0

1500 Pozostało znaków