Przebieg:
Święta Katarzyna - Łysica - Przełęcz Świętego Mikołaja - Kakonin - Porąbki - Święta Katarzyna

Informacje praktyczne:
- długość trasy ok 17 km
- czas przejścia około 5 godzin
- szlak dobrze oznaczony
- szlak łatwy, choć początek podejścia dosyć stromy i można złapać zadyszkę
- w weekendy szlak odwiedza dość dużo osób. Żeby móc spokojnie zrobić zdjęcia na szczycie czy choćby posiedzieć w samotności, wycieczkę trzeba rozpocząć najpóźniej o godzinie 7.00.
- brak parkingów, żeby zaparkować obok klasztoru patrz punkt wyżej

Opis:
Wejście na szlak znajduje się tuż obok klasztoru ss. Bernardynek. Przy bramie Świętokrzyskiego Parku Narodowego napotkamy mogiłę, w której spoczywa około 80-ciu żołnierzy Z.W.Z. - AK zamordowanych przez Niemców w 1943 roku. Po oddaniu hołdu Bohaterom możemy udać się na szlak. Droga na Łysicę jest częścią czerwonego szlaku Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. Tuż za bramą ŚPN znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego. Nieco dalej napotkamy źródełko i kapliczkę Św. Franciszka. Dalej ostro pod górę i po krótkim marszu zdobywamy Łysicę (612 m n.p.m.). Dalej, już bez wysiłku, maszerujemy w stronę Przełęczy Św. Mikołaja gdzie możemy chwilę odpocząć na ławeczkach i obejrzeć kapliczkę Św. Mikołaja. Idąc można się delektować dzikim lasem, z którego nikt nie wywozi połamanych drzew itp - las jest dziki. Kolejne pół godziny marszu i jesteśmy w Kakoninie, w którym możemy obejrzeć starą chałupę. Wychodząc z lasu rzuca się w oczy malownicza panorama pasma Cisowskiego Gór Świętokrzyskich. Tu porzucamy czerwony szlak i idziemy przez Porąbki i Krajno Drugie do Świętej Katarzyny, gdzie pod klasztorem czeka nasz samochód.

Galeria

lysica 1

Wejście na szlak w Świętej Katarzynie

lysica 2

lysica 3

lysica 4

lysica 5

Mogiła około 80-ciu żołnierzy Z.W.Z. - AK zamordowanych przez Niemców w 1943 roku.

lysica 6

lysica 7

Pomnik Stefana Żeromskiego.

lysica 8

lysica 9

lysica 10

Źródełko św. Franciszka.

lysica 11

Kaplica św. Franciszka

lysica 12

lysica 13

lysica 14

lysica 15

lysica 16

lysica 17

Gołoborze.

lysica 18

lysica 19

Łysica - 612 m n.p.m.

lysica 20

lysica 21

lysica 22

lysica 23

Kapliczka św. Mikołaja

lysica 24

lysica 25

Przełęcz św. Mikołaja

lysica 26

Zabytkowa chałupa w Kakoninie.

lysica 27

Pasmo Cisowskie.

lysica 28

Kapliczka w Kakoninie.

lysica 29

Kapliczka w Porąbkach.

lysica 30

Centrum satelitarne w Psarach (nieistniejące).

lysica 31

Kapliczka w Świętej Katarzynie.

lysica 32

Pomnik Bohaterów walk o wyzwolenie 1939-45.

 

Rafał
Powiem tak dyskutował bym czy to jest 17 czy nie mniej jakieś 9-10 kilometrów . No chyba że robiliście jakieś koło? Reasumując sam szlak zaczyna się w św. Katarzynie a kończy w Kakoninie . No chyba że jedziemy dalej na Św Krzyż i do Nowej Słupi . (opcja dla trustów pieszych ) tzw busikowców Chcę zaznaczyć iż wielokrotnie pokonywałem odcinek w różnych konfiguracjach z New Slupia do Św Katriny . Co do opisanego odcinka jest jedno podejście i jedno zejście . Bardzo fajne spacerowe miejsce (płatne 7,50 ) Można na 612 metrze podziwać Panorame . A tak las rezerwat i turyści .Tak na szybki wypad do podtrzymania kondycji w sam raz . Szkoda tylko że jedno podejście !!!!! Cuż to nie Tatry ani nie Bieszczady Wschodnie lol
-1
mojeSwietokrzyskie.pl
Rafał powiedziała :
Powiem tak dyskutował bym czy to jest 17 czy nie mniej jakieś 9-10 kilometrów .

Dyskutować każdy może. Można też przeczytać uważnie artykuł, gdzie opisano całą trasę. Wtedy kilometry wyjdą jakie wyjdą... :-)
Pozdrawiam

1

1500 Pozostało znaków