­

mojeSwietokrzyskie.pl

Przebieg:
Święta Katarzyna - Łysica - Przełęcz Świętego Mikołaja - Kakonin - Porąbki - Święta Katarzyna

Informacje praktyczne:
- długość trasy ok 17 km
- czas przejścia około 5 godzin
- szlak dobrze oznaczony
- szlak łatwy, choć początek podejścia dosyć stromy i można złapać zadyszkę
- w weekendy szlak odwiedza dość dużo osób. Żeby móc spokojnie zrobić zdjęcia na szczycie czy choćby posiedzieć w samotności, wycieczkę trzeba rozpocząć najpóźniej o godzinie 7.00.
- brak parkingów, żeby zaparkować obok klasztoru patrz punkt wyżej

Opis:
Wejście na szlak znajduje się tuż obok klasztoru ss. Bernardynek. Przy bramie Świętokrzyskiego Parku Narodowego napotkamy mogiłę, w której spoczywa około 80-ciu żołnierzy Z.W.Z. - AK zamordowanych przez Niemców w 1943 roku. Po oddaniu hołdu Bohaterom możemy udać się na szlak. Droga na Łysicę jest częścią czerwonego szlaku Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. Tuż za bramą ŚPN znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego. Nieco dalej napotkamy źródełko i kapliczkę Św. Franciszka. Dalej ostro pod górę i po krótkim marszu zdobywamy Łysicę (612 m n.p.m.). Dalej, już bez wysiłku, maszerujemy w stronę Przełęczy Św. Mikołaja gdzie możemy chwilę odpocząć na ławeczkach i obejrzeć kapliczkę Św. Mikołaja. Idąc można się delektować dzikim lasem, z którego nikt nie wywozi połamanych drzew itp - las jest dziki. Kolejne pół godziny marszu i jesteśmy w Kakoninie, w którym możemy obejrzeć starą chałupę. Wychodząc z lasu rzuca się w oczy malownicza panorama pasma Cisowskiego Gór Świętokrzyskich. Tu porzucamy czerwony szlak i idziemy przez Porąbki i Krajno Drugie do Świętej Katarzyny, gdzie pod klasztorem czeka nasz samochód.

Galeria (kliknij aby powiększyć)

Rafał
Powiem tak dyskutował bym czy to jest 17 czy nie mniej jakieś 9-10 kilometrów . No chyba że robiliście jakieś koło? Reasumując sam szlak zaczyna się w św. Katarzynie a kończy w Kakoninie . No chyba że jedziemy dalej na Św Krzyż i do Nowej Słupi . (opcja dla trustów pieszych ) tzw busikowców Chcę zaznaczyć iż wielokrotnie pokonywałem odcinek w różnych konfiguracjach z New Slupia do Św Katriny . Co do opisanego odcinka jest jedno podejście i jedno zejście . Bardzo fajne spacerowe miejsce (płatne 7,50 ) Można na 612 metrze podziwać Panorame . A tak las rezerwat i turyści .Tak na szybki wypad do podtrzymania kondycji w sam raz . Szkoda tylko że jedno podejście !!!!! Cuż to nie Tatry ani nie Bieszczady Wschodnie lol
mojeSwietokrzyskie.pl
Rafał powiedział :
Powiem tak dyskutował bym czy to jest 17 czy nie mniej jakieś 9-10 kilometrów .

Dyskutować każdy może. Można też przeczytać uważnie artykuł, gdzie opisano całą trasę. Wtedy kilometry wyjdą jakie wyjdą... :-)
Pozdrawiam

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
19 dni 10 godzin

Ciekawe... Nie jestem w temacie.. Jakby co - ja wszedłem na 612 m :-)

Wasz Alfred
20 dni 10 godzin

Łysica jak wiadomo od kilku dobrych miesięcy ma ok. 614m. Pozdro, Wasz Alfred

mojeSwietokrzyskie.pl
23 dni 20 godzin

Warunki były bardzo dobre. Trochę ślisko na dole - czym wyżej, tym lepiej, Pozdrawiam

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­