­

mojeSwietokrzyskie.pl

Przebieg:
Święta Katarzyna - Łysica - Przełęcz Świętego Mikołaja - Kakonin - Porąbki - Święta Katarzyna

Informacje praktyczne:
- długość trasy ok 17 km
- czas przejścia około 5 godzin
- szlak dobrze oznaczony
- szlak łatwy, choć początek podejścia dosyć stromy i można złapać zadyszkę
- w weekendy szlak odwiedza dość dużo osób. Żeby móc spokojnie zrobić zdjęcia na szczycie czy choćby posiedzieć w samotności, wycieczkę trzeba rozpocząć najpóźniej o godzinie 7.00.
- brak parkingów, żeby zaparkować obok klasztoru patrz punkt wyżej

Opis:
Wejście na szlak znajduje się tuż obok klasztoru ss. Bernardynek. Przy bramie Świętokrzyskiego Parku Narodowego napotkamy mogiłę, w której spoczywa około 80-ciu żołnierzy Z.W.Z. - AK zamordowanych przez Niemców w 1943 roku. Po oddaniu hołdu Bohaterom możemy udać się na szlak. Droga na Łysicę jest częścią czerwonego szlaku Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. Tuż za bramą ŚPN znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego. Nieco dalej napotkamy źródełko i kapliczkę Św. Franciszka. Dalej ostro pod górę i po krótkim marszu zdobywamy Łysicę (612 m n.p.m.). Dalej, już bez wysiłku, maszerujemy w stronę Przełęczy Św. Mikołaja gdzie możemy chwilę odpocząć na ławeczkach i obejrzeć kapliczkę Św. Mikołaja. Idąc można się delektować dzikim lasem, z którego nikt nie wywozi połamanych drzew itp - las jest dziki. Kolejne pół godziny marszu i jesteśmy w Kakoninie, w którym możemy obejrzeć starą chałupę. Wychodząc z lasu rzuca się w oczy malownicza panorama pasma Cisowskiego Gór Świętokrzyskich. Tu porzucamy czerwony szlak i idziemy przez Porąbki i Krajno Drugie do Świętej Katarzyny, gdzie pod klasztorem czeka nasz samochód.

Galeria (kliknij aby powiększyć)

Rafał
Powiem tak dyskutował bym czy to jest 17 czy nie mniej jakieś 9-10 kilometrów . No chyba że robiliście jakieś koło? Reasumując sam szlak zaczyna się w św. Katarzynie a kończy w Kakoninie . No chyba że jedziemy dalej na Św Krzyż i do Nowej Słupi . (opcja dla trustów pieszych ) tzw busikowców Chcę zaznaczyć iż wielokrotnie pokonywałem odcinek w różnych konfiguracjach z New Slupia do Św Katriny . Co do opisanego odcinka jest jedno podejście i jedno zejście . Bardzo fajne spacerowe miejsce (płatne 7,50 ) Można na 612 metrze podziwać Panorame . A tak las rezerwat i turyści .Tak na szybki wypad do podtrzymania kondycji w sam raz . Szkoda tylko że jedno podejście !!!!! Cuż to nie Tatry ani nie Bieszczady Wschodnie lol
mojeSwietokrzyskie.pl
Rafał powiedział :
Powiem tak dyskutował bym czy to jest 17 czy nie mniej jakieś 9-10 kilometrów .

Dyskutować każdy może. Można też przeczytać uważnie artykuł, gdzie opisano całą trasę. Wtedy kilometry wyjdą jakie wyjdą... :-)
Pozdrawiam

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
17 dni 3 godzin

Dziękuję za czujność. Poprawione.

Ania
18 dni 2 godzin

Wybraliśmy się i my na ten szlak, wrażenia podobne, choć już prawie letnie. Jedna drobna uwaga dotycząca pomnika w Sze

Tadziu
25 dni 19 godzin

Cześć i chwała Bohaterom!!!

 
 

© 2011 - 2019   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­