Przebieg:
Święta Katarzyna - Łysica - Przełęcz Świętego Mikołaja - Kakonin - Porąbki - Święta Katarzyna
Informacje praktyczne:
- długość trasy ok 17 km
- czas przejścia około 5 godzin
- szlak dobrze oznaczony
- szlak łatwy, choć początek podejścia dosyć stromy i można złapać zadyszkę
- w weekendy szlak odwiedza dość dużo osób. Żeby móc spokojnie zrobić zdjęcia na szczycie czy choćby posiedzieć w samotności, wycieczkę trzeba rozpocząć najpóźniej o godzinie 7.00.
- brak parkingów, żeby zaparkować obok klasztoru patrz punkt wyżej
Opis:
Wejście na szlak znajduje się tuż obok klasztoru ss. Bernardynek. Przy bramie Świętokrzyskiego Parku Narodowego napotkamy mogiłę, w której spoczywa około 80-ciu żołnierzy Z.W.Z. - AK zamordowanych przez Niemców w 1943 roku. Po oddaniu hołdu Bohaterom możemy udać się na szlak. Droga na Łysicę jest częścią czerwonego szlaku Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. Tuż za bramą ŚPN znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego. Nieco dalej napotkamy źródełko i kapliczkę Św. Franciszka. Dalej ostro pod górę i po krótkim marszu zdobywamy Łysicę (612 m n.p.m.). Dalej, już bez wysiłku, maszerujemy w stronę Przełęczy Św. Mikołaja gdzie możemy chwilę odpocząć na ławeczkach i obejrzeć kapliczkę Św. Mikołaja. Idąc można się delektować dzikim lasem, z którego nikt nie wywozi połamanych drzew itp - las jest dziki. Kolejne pół godziny marszu i jesteśmy w Kakoninie, w którym możemy obejrzeć starą chałupę. Wychodząc z lasu rzuca się w oczy malownicza panorama pasma Cisowskiego Gór Świętokrzyskich. Tu porzucamy czerwony szlak i idziemy przez Porąbki i Krajno Drugie do Świętej Katarzyny, gdzie pod klasztorem czeka nasz samochód.
Galeria
Wejście na szlak w Świętej Katarzynie
Mogiła około 80-ciu żołnierzy Z.W.Z. - AK zamordowanych przez Niemców w 1943 roku.
Pomnik Stefana Żeromskiego.
Źródełko św. Franciszka.
Kaplica św. Franciszka
Gołoborze.
Łysica - 612 m n.p.m.
Kapliczka św. Mikołaja
Przełęcz św. Mikołaja
Zabytkowa chałupa w Kakoninie.
Pasmo Cisowskie.
Kapliczka w Kakoninie.
Kapliczka w Porąbkach.
Centrum satelitarne w Psarach (nieistniejące).
Kapliczka w Świętej Katarzynie.
Pomnik Bohaterów walk o wyzwolenie 1939-45.
Dyskutować każdy może. Można też przeczytać uważnie artykuł, gdzie opisano całą trasę. Wtedy kilometry wyjdą jakie wyjdą... :-)
Pozdrawiam
Regulamin
Moje komentarze