­

mojeSwietokrzyskie.pl

Przebieg:
Barcza S7 (0 km) - Rezerwat Barcza (0,8 km) - Góra Barcza (3,6 km) - Wieś Barcza (6,0 km) - Klonów (9,0 km ) - Bukowa Góra (11,5 km)

 

 

Informacje praktyczne:

  • długość trasy: około 11 km
  • czas przejścia: 2,5 h
  • stopień trudności: trasa łatwa
  • trasa dobrze oznaczona
  • udogodnienia turystyczne (ławki, stoły) przy rezerwacie Barcza, w Klonowie i na Bukowej Górze.


Opis:

Szlak zółty z Barczy na Bukową Górę należy do najkrótszych szlaków pieszych w naszym województwie. Tak to wygląda w teorii, ponieważ trzeba jakoś zejść lub wejść na Bukową Górę :-). Ja zszedłem zielonym szlakiem do Łącznej, co dało w sumie około 18 km. Do Barczy można dojechać BUS-em relacji Kielce - Skarżysko.

 

Szlak rozpoczyna się gdzieś przy rondzie (nie znalazłem oznaczenia początku szlaku) i przez około 800 m prowadzi szutrową drogą wzdłuż S7. W tym miejscu warto zejść ze szlaku i zobaczyć Rezerwat Barcza.

 

Dalej tą samą szutrową drogą, żeby na około 2 kilometrze szlaku wejść na leśną dróżkę. Tu zaczyna się 1,5 kilometrowe podejście na Górę Barcza. Jak to zwykle za górą, szlak biegnie w dół i dochodzi w okolice wsi Barcza. Potem znów pod górę, za którą znajduje się już Klonów.

W Klonowie warto się zatrzymać na chwilę przy starej, drewnianej szkole podstawowej oraz przy pomniku Mieszkańców Klonowa zamordowanych przez Niemców w 1943 roku.

Za Klonowem szlak skręca w lewo, żeby po około 1,5 km dojść do Bukowej Góry (484 m n.p.m). Na szczycie znajdują się Skałki Klonowskie - pomnik przyrody nieożywionej.

Jeśli nie mamy kogoś kto zabierze nas z drogi przebiegającej niedaleko szczytu, musimy pofatygować się jeszcze do jakiegoś "cywilizowanego miejsca", gdzie kursuje komunikacja publiczna - Łączna, Barcza, Bodzentyn.

 


Galeria (kliknij aby powiększyć)

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
5 miesięcy 22 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 8 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
6 miesięcy 10 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­