Przebieg:
Łączna PKP (0 km) - Zagórze (1,5 km) - Kamieniołom (4,5 km) - Bukowa Góra (6,5 km) - Psary Podlesie (10 km) - Psary Stara-Wieś (12,5 km ) - Bodzentyn (17 km)
Linia czerwona przedstawia stary przebieg szlaku.
Informacje praktyczne:
- długość trasy: około 17 km
- czas przejścia: 4,5 h
- stopień trudności: trasa łatwa
- trasa momentami słabo oznaczona
- udogodnienia turystyczne na Bukowej Górze.
Opis:
Znakowany szlak zielony z Łącznej do Bodzentyna jest częścią szlaku Łączna - Starachowice. Główną atrakcją tego szlaku jest odcinek biegnący wierzchołkami Pasma Klonowskiego Gór Świętokrzyskich z Bukową Górą (484 m n.p.m.) na czele.
Po dojściu do drogi w Podzagnańszczu trzeba skręcić w prawo (na południe), tak jak pokazują strzałki namalowane na słupie (nietypowe jak na oznaczenia szlaku). Dalej już nie powinno być większych problemów z oznaczeniem szlaku. Po około 1,5 km dochodzimy do Zagórza, za którym wchodzimy do lasu i obchodzimy kamieniołom od strony zachodniej. Po kolejnych około 3 km szlak dochodzi do południowo-wschodniego krańca kamieniołomu, skąd można "podziwiać" zniszczenia dokonane przez nasz gatunek.
Kierujemy się na wschód, żeby po około 2 kilometrach dość do Bukowej Góry i znajdujących się na niej skałek. Przy skałkach znajdują się stoły i ławki, więc można chwilę odpocząć i posilić się przed dalszą drogą.
Idąc dalej napotkamy drewnianą kapliczkę. Po kilku kilometrach wychodzimy z lasu. Idziemy drogą gruntową przez Psary-Podlesie, gdzie uzbrajamy się w kije do odganiania psów. Na szczęście agresywne są te małe psy, duże osobniki nas zignorowały - ufff. Zakładam, że mieszkańcy wypuszczają swoje psy w szczytnym celu, tzn. chcą przyzwyczaić turystów do używania kijków trekingowych - są zdrowe i świetnie się nadają do odganiania czworonogów :-).
Za wsią strome zejście i asfalt. Jesteśmy w Psarach Starej-Wsi. Wieś nie jest zbyt atrakcyjna turystycznie więc po prostu idziemy przed siebie. Jedyną atrakcją jest działka, na której stała kiedyś szkoła podstawowa, do której uczęszczał Stefan Żeromski. Po drodze mijamy kilka interesujących, starych krzyży przydrożnych. Zaraz za wsią zaczyna się Bodzentyn, gdzie na rynku kończymy naszą wycieczkę.
Stary przebieg szlaku na odcinku Łączna - Bukowa Góra
Dotychczasowo szlak prowadził na wschód, przez Zaskale i Zagórze, omijając kamieniołom od strony wschodniej (patrz ślad GPS wyżej). Za pierwszym razem nie potraktowałem poważnie strzałek na słupie i poszedłem według mapy, czyli nieistniejącym już szlakiem. Zacząłem się tego domyślać gdy nie znajdowałem żadnych oznaczeń szlaku poza jednym - "wydrapanym". Pewność miałem gdy wdrapałem się na szczyt Pasma Klonowskiego, gdzie umieszczono aktualną mapę Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Jak się można domyśleć, mapy papierowe wydrukowane kilka lat wcześniej, prowadzą starą drogą. Z rozczarowaniem stwierdziłem, że aktualne, komercyjne mapy GPS też są nieaktualne - np. mapa PL Topo dla Garmin-a, wydawana przez firmę Azymut.
Nie ma tego złego... gdybym miał aktualne mapy, to pewnie nigdy bym nie poszedł starym szlakiem, a warto.
Stary szlak prowadzi przez wieś Podzagnańszcze, potem Zaskale, za którym schodzimy z asfaltu i pokonujemy duże wzniesienie, z którego mamy piękny widok na kamieniołom i Pasmo Klonowskie. W Zagórzu warto zatrzymać się przy obelisku upamiętniającym działalność KEDYWU AK Okręgu Radomsko-Kieleckiego, który w latach 12.1942 do 06.1943 miał siedzibę w domu Wiktorii Ślusarczyk.
Za Zagórzem szlak prowadził przez dzisiejszy kamieniołom - kamieniołom się rozrósł i być może to było przyczyną zmiany przebiegu szlaku. Po ominięciu kamieniołomu trzeba się wdrapać na szczyt, gdzie wchodzimy na aktualny szlak.
Galeria
Stacja PKP w Łącznej.
Zagórze
Kamieniołom
Skałki na Bukowej Górze.
Widok na Pasmo Masłowskie.
Psary Podlesie - Pomnik Ofiar okupanta niemieckiego.
Bodzentyn - krzyż z roku 1877.
Stary szlak na odcinku Podzagnańszcze - Zagórze - Bukowa Góra
Podzagnańszcze
Pomiędzy Zaskalem a Zagórzem.
Obelisk upamiętniający siedzibę KEDYW-u.
Art. SPOŻYWCZE sklep nr 6 w Suchedniowie.
Kamieniołom.
pozdrawiam :)
Pozdrawiam
Jak napisał "jal", szlak został zmieniony kilkanaście lat temu, więc może nie za "Twoich czasów". Ale nawet na kilkuletnich mapach jest jeszcze stary szlak.
Popatrz też na zdjęcia powyżej (robione w listopadzie 2013), na których widać jeszcze stare oznaczenia w Zaskalu czy Zagórzu.
Pozdrawiam
Ehh jak to milo sobie czasem przypomnieć pokonywanie tego szlaku rowerem. w tym roku tez zamierzam zrobić cały.
pozdrawiam
Regulamin
Moje komentarze