Przebieg:
Sołtyków PKP (0 km) - Mroczków (1km) - Ubyszów (8 km) - Bliżyn PKP (11,7 km)

  


Informacje praktyczne:

  • długość trasy: około 11,7 km
  • czas przejścia: 2 godz i 50 min (w tym około 30 min na uganianie się za motylami :-)
  • stopień trudności: trasa łatwa
  • trasa bardzo słabo oznaczona, warto mieć ze sobą mapę i kompas
  • brak udogodnień turystycznych typu stół czy ławka.


Opis:

Znakowany szlak czarny Sołtyków - Bliżyn (lub odwrotnie) jest jednym z najkrótszych szlaków turystycznych województwa świętokrzyskiego. Jego długość to zaledwie 11,7 km. Szlak łączy ze sobą dwie stacje kolejowe, tak więc można dojechać pociągiem, lub lepiej (bo częściej jeździ) busem kursującym na trasie Skarżysko - Stąporków.

Jak już napisałem szlak jest krótki i ze względu na płaski teren, raczej spacerowy. Jedyną jego wadą, ale dość istotną, jest jego oznaczenie. Nie wiem jaka organizacja jest odpowiedzialna za znakowanie tego szlaku, ale w tym przypadku się nie popisała.

Domniemam, że znakowali go jacyś miłośnicy zagadek, którzy stosują opisywaną już przez mnie taktykę, znakowania szklaku daleko za rozstajem ścieżek i dróg. Wygląda to tak, że dochodzimy do skrzyżowania i nie ma oznaczenia szlaku. Wybieramy więc sami którąś z dróg i jeśli mamy szczęście, to po kilkuset metrach dowiadujemy się, że jesteśmy na szlaku. Jeśli nie znajdziemy oznaczenia szlaku, należy wrócić się do skrzyżowania i wybrać inną drogę... i tak do skutku. Ciekaw jestem dlaczego nie można namalować znaku na skrzyżowaniu, lub tuż za nim?

Kolejnym problemem ze znakowaniem tego szlaku jest po prostu brak oznaczeń na długich odcinkach, na których przechodzimy przez rozwidlenia czy skrzyżowania.

Na odcinku około 2 km przed Ubyszowem, szlak przebiega inaczej niż na mapie - lepiej trzymać się oznaczeń.

Podsumowując temat oznaczenia szlaku, dobrze jest mieć ze sobą mapę z kompasem lub GPS. Inaczej szlak może się znaaaacznie wydłuuuużyć :-)

Dość żali w temacie oznaczeń. Wędrówkę rozpoczynamy ma opuszczonej stacji PKP Sołtyków. Nie ma tam nic ciekawego więc żwawo ruszamy dalej. Po około kilometrze docieramy do Mroczkowa, gdzie warto zatrzymać się przy Kaplicy p.w. Św. Rocha.

Za ostatnią posesją w Kapturowie skręcamy w prawo, a następnie po kilkuset metrach w lewo na leśną drogę. Dopiero po kilkuset metrach marszu lasem znajdujemy oznaczenie szlaku.

W miejscu spotkania się szlaku czarnego z niebieskim, ktoś przymocował do drzewa starą, zniszczoną tablicę informacyjną. Niestety tablica błędnie kieruje nas na leśną ścieżkę - ignorujemy ją i idziemy główną drogą, aż do rozejścia się obu szlaków. Po zejściu z drogi, szlak staje się bardziej dziki - zarośnięty i podmokły. W tym miejscu wyciągamy mapę bo z oznaczeniami będzie licho. Mapę chowamy jakieś dwa kilometry przed Ubyszowem, bo znakowanie prowadzi nas inną drogą, i lepiej trzymać się oznaczeń.

W Ubyszowie jesteśmy tylko przez chwilę ponieważ szlak omija wieś prowadzać nas zarośniętą ścieżką biegnącą skrajem lasu. W tej okolicy, na osłonecznionych łąkach spotkałem olbrzymie ilości motyli, które uciekały spod nóg tworząc małą chmurę - wrażenie nadzwyczajne.

Dalej już niestety asfaltem do samej stacji PKP w Bliżynie, gdzie kończy się nasza wycieczka.

 


Galeria

soltykow blizyn 01

Stacja PKP w Sołtykowie

soltykow blizyn 02

soltykow blizyn 03

soltykow blizyn 04

soltykow blizyn 05

Kaplica św. Rocha w Mroczkowie

soltykow blizyn 06

soltykow blizyn 07

soltykow blizyn 08

soltykow blizyn 09

soltykow blizyn 10

Szlak za Kapturowem

soltykow blizyn 11

soltykow blizyn 12

soltykow blizyn 13

soltykow blizyn 14

soltykow blizyn 15

Błędne oznaczenie szlaku. Należy iść prosto, drogą.

soltykow blizyn 16

soltykow blizyn 17

soltykow blizyn 18

soltykow blizyn 19

soltykow blizyn 20

soltykow blizyn 21

soltykow blizyn 22

soltykow blizyn 23

soltykow blizyn 24

soltykow blizyn 25

Rusałka Pawik.

soltykow blizyn 26

Wejście do Ubyszowa.

soltykow blizyn 27

soltykow blizyn 28

soltykow blizyn 29

Stacja PKP w Bliżynie.

 

1500 Pozostało znaków