­

mojeSwietokrzyskie.pl

Przebieg:
Przystanek na drodze 751 - Psary-Stara Wieś (szlak zielony) - Bukowa Góra (szlak zielony) - Klonów (szlak zółty) - Występa (od Klonowa przez las bez szlaku)

Start: Przystanek BUS przy drodze 751 około 3 km przed Bodzentynem
GPS: 50.956665°N, 20.91334550°E

Informacje praktyczne:
- długość trasy: 17,5 km
- czas przejścia: około 4 godzin
- stopień trudności: trasa łatwa
- szlak dobrze oznaczony. Na odcinku Klonów - Występa przyda się mapa i kompas - brak znakowanego szlaku
- na szlaku brakuje udogodnień typu ławki, stoły czy wiaty. Piknik na stojąco :).
- w Występie znajduje się przystanek BUS, skąd możemy odjechać w stronę Kielc lub Skarżyska.

Opis:
Nasza wycieczka rozpoczęła się od wyżej wspomnianego przystanku autobusowego. Alternatywą może być wymarsz z Bodzentyna. Już po wyjściu z autobusu można podziwiać widoki na Pasmo Klonowskie, Górę Miejską (425m) czy Górę Psarkę (415m). Wspomniane widoki sprawiają, że odcinek pomiędzy przystankiem a wsią, jest bardziej atrakcyjny niż zwykły spacer po nizinnej łące. We wsi znajdziemy kilka interesujących obiektów architektury drewnianej (pamiętających dawne, lepsze czasy chałup i zabudowań gospodarczych :-). Za wsią kończy się asfalt, a zaczynają górki. Wejście na górę może przyprawić o zadyszkę oderwanych od biurka, ale potem jest już dużo łatwiej. Tu, już z pewnej wysokości, można podziwiać widok na Górę Miejską i Psarkę oraz Pasmo Łysogórskie z Górą Agatą (608m) i Łysicą (612m). Przy drodze znajduje się pomnik mieszkańców Psar zamordowanych przez Niemców w 1943 roku. Dalej lasem do Bukowej Góry (484m). Warto zatrzymać się przy kapliczce i zapoznać się z jej historią "Strudzony żołnierz powracający z wyprawy moskiewskiej, tutaj miał zakończyć swój żywot..." Resztę najlepiej przeczytać na miejscu. Nieopodal kapliczki znajdują się skałki - dobre miejsce na pamiątkowe zdjęcie. Szlak zielony zaprowadzi nas do Klonowa. Wychodząc z lasu naszym oczom ukazuje się Góra Radostowa (451m) oraz Pasmo Masłowskie. W Klonowie znajduje się pomnik mieszkańców Klonowa zamordowanych przez Niemców 1943 roku. Przez wieś idziemy szlakiem zółtym, żeby go upuścić tuż za nią. Dalej przez las aż do Występy. Przyda się mapa oraz kompas, a dla nowoczesnych odbiornik GPS.

Galeria (kliknij aby powiększyć)

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
5 miesięcy 20 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 7 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
6 miesięcy 9 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­