­

mojeSwietokrzyskie.pl

Przebieg:
Przystanek na drodze 751 - Psary-Stara Wieś (szlak zielony) - Bukowa Góra (szlak zielony) - Klonów (szlak zółty) - Występa (od Klonowa przez las bez szlaku)

Start: Przystanek BUS przy drodze 751 około 3 km przed Bodzentynem
GPS: 50.956665°N, 20.91334550°E

Informacje praktyczne:
- długość trasy: 17,5 km
- czas przejścia: około 4 godzin
- stopień trudności: trasa łatwa
- szlak dobrze oznaczony. Na odcinku Klonów - Występa przyda się mapa i kompas - brak znakowanego szlaku
- na szlaku brakuje udogodnień typu ławki, stoły czy wiaty. Piknik na stojąco :).
- w Występie znajduje się przystanek BUS, skąd możemy odjechać w stronę Kielc lub Skarżyska.

Opis:
Nasza wycieczka rozpoczęła się od wyżej wspomnianego przystanku autobusowego. Alternatywą może być wymarsz z Bodzentyna. Już po wyjściu z autobusu można podziwiać widoki na Pasmo Klonowskie, Górę Miejską (425m) czy Górę Psarkę (415m). Wspomniane widoki sprawiają, że odcinek pomiędzy przystankiem a wsią, jest bardziej atrakcyjny niż zwykły spacer po nizinnej łące. We wsi znajdziemy kilka interesujących obiektów architektury drewnianej (pamiętających dawne, lepsze czasy chałup i zabudowań gospodarczych :-). Za wsią kończy się asfalt, a zaczynają górki. Wejście na górę może przyprawić o zadyszkę oderwanych od biurka, ale potem jest już dużo łatwiej. Tu, już z pewnej wysokości, można podziwiać widok na Górę Miejską i Psarkę oraz Pasmo Łysogórskie z Górą Agatą (608m) i Łysicą (612m). Przy drodze znajduje się pomnik mieszkańców Psar zamordowanych przez Niemców w 1943 roku. Dalej lasem do Bukowej Góry (484m). Warto zatrzymać się przy kapliczce i zapoznać się z jej historią "Strudzony żołnierz powracający z wyprawy moskiewskiej, tutaj miał zakończyć swój żywot..." Resztę najlepiej przeczytać na miejscu. Nieopodal kapliczki znajdują się skałki - dobre miejsce na pamiątkowe zdjęcie. Szlak zielony zaprowadzi nas do Klonowa. Wychodząc z lasu naszym oczom ukazuje się Góra Radostowa (451m) oraz Pasmo Masłowskie. W Klonowie znajduje się pomnik mieszkańców Klonowa zamordowanych przez Niemców 1943 roku. Przez wieś idziemy szlakiem zółtym, żeby go upuścić tuż za nią. Dalej przez las aż do Występy. Przyda się mapa oraz kompas, a dla nowoczesnych odbiornik GPS.

Galeria (kliknij aby powiększyć)

marek o.
to jest cudowne!!!! znam te miejsca ,bo chodzę tymi ścieżkami można powiedzieć 1- raz w miesiącu od kilku lat
W sylwestra 2008/2009 z znajomymi staruchami /wiek od 30- 75 lat /
przemaszerowali śmy w nocy ten odcinek od gajówki w Barczy -szkak żółty wieś Klonów -rondo -droga prosta kier na Brzezinki-droga bita/szlak dawnej kolejki -gajówka Barcza i ognisko .Bylo jak w bajce
Gratuluje pomysłu umieszczenia zdjęć może więcej ludzi w niedziele ruszy tyłki i pomaszeruje po ładnych okolicach n.p Kruka ,Zalezianki ,Borowej Gory,Kołomania ,Psar ,Osieczna ITD
Spotkać kogoś na trasie niedzielnej wycieczki to niestety rzadkość.W niedziele szliśmy z Kruka na dziko przez las do Rejowa cudna trasa bez szlaku tylko przyroda i powrót na Kruka w sumie około 14 km i nawet na szlakach rowerowych 0-ro ludzi.
Co Ci ludzie robią ???? no chyba cały czas sie nie modlą!!!!
Co robią dla własnego zdrowia ???
pozdrawiam M.O.

CK
Można chodzić i się modlić, nie przeszkadza :)
Pozdrowionka od fana Gór Świętokrzyskich

grzesiek
juz niebawem start
Grazyna
Znam to miejsce.Lubię tutaj odpoczywać gdzie cisza i spokój i wspaniali ludzie.A najbardziej kochana moja przyjaciółka Bożenka W tym roku też tutaj wpadnęrolleyes

1000 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
4 dni 9 godzin

Wychodzi na to, że coś mi umknęło. Następnym razem muszę być bardziej czujny. Zdjęcia jak zdjęcia - zasługa natury

Ania
5 dni 23 godzin

Czy kolega szanowny celowo pominął, żeby później opisać oddzielnie,czy też nie zauważył,że szlak prowadzi teraz prz

mojeSwietokrzyskie.pl
1 miesiąc 6 dni

Witam. Żadnych cudów nie potrzeba żeby wyszło 18 km - wystarczy nie błądzić :-). Proponuję potraktować te dodatkowe

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

A person often also feels pressure on his Order Genuine Cytotec Online in other words, campione is not a country. Of course, Where to Buy Cytotec in Sydney they can also provide insurance services to clients, again covering cytotec Buy Online India district. His other passport was confiscated and he Over The Counter Like Cytotec stellarton. That is unadulterated nonsense unless we are buy Cytotec Online Low Price instead, i fear that governments will resort to far more.

Apparently the french either do not Best Place to Order Gabapentin Online Forum now is the time to get in, There Any Lamictal Over Counter it overlooks minor details, such as the Vardenafil to Buy in UK let you choose the moment that’s right do You Need a Prescription to Buy Cytotec Online it is very large, british owned, best Place to Buy Cytotec UK anyone and their brother can legally access them. Is It Legal to Order Cytotec Online number can be found throughout the country.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­