­

mojeSwietokrzyskie.pl

Przebieg:
Michniów - Leśniczówka Opal (3,4 km) - kamieniołom Kopulak (7,5 km) - Rejów (12,5 km) - Skarżysko (15 km)


Pokaż Szlak pieszy Michniów Skarżysko na większej mapie

Informacje praktyczne:

  • długość trasy: około 15 km
  • czas przejścia: około 4 godzin
  • stopień trudności: trasa łatwa


Opis:
Przed rozpoczęciem marszu, jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił, koniecznie należy odwiedzić Muzem Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Po tak solidnej dawce historii można wyruszyć na szlak. Na skraju wsi od strony Bodzentyna, wchodzimy na nowo wybudowaną drogę pożarową. Droga mało przypomina szlak turystyczny ponieważ jest utwardzona i szeroka, ale prowadzi przez liczne wzniesienia, przez co dostarcza naszym oczom ładnych widoków. Po przejściu około 2,7 km napotykamy na pomnik przyrody ożywionej - sosnę pospolitą. Drzewo daje się zauważyć z pewnej odległości - wyróżnia się swoją wielkością na tle innych, mniej okazałych towarzyszy. Po kolejnych kilkuset metrach docieramy do "leśniczówki" Opal, przy której stoi kapliczka upamiętniająca myśliwych i leśników.

 

Do następnego punktu naszej wyprawy idziemy 4 km lasem, z małą przerwą na cywilizację przy przechodzeniu przez ul Langiewicza w Suchedniowie. Po około kilometrze od przekroczenia drogi dochodzimy do kamieniołomu Kopulak. Jest to dobre miejsce na przerwę, odpoczynek, posiłek i obowiązkowe zdjęcia. Po drodze napotkamy jeszcze jeden kamieniołom w okolicy Zalewu Rejowskiego - w odróżnieniu od Kopulaka - od dawna nie eksploatowany i pochłonięty przez las.

 

Z lasu wychodzimy wprost na ulicą Praga, przy którym stoi kapliczka ufundowana w 1932, a odnowiona w 2003 staraniem żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych. Na końcu (może początku) ulicy Leopolda Staffa znajduje się pomnik Bojowników o Niepodległość. Po drugiej stronie ronda stoi zabytkowy krzyż z 1866 roku, ufundowany przez Urzędników i Fabrykantów z Zakładów Rejów i Bzin. Dalej ulicą Cichą i przez łąki do centrum gdzie kończy się nasza wyprawa.

 


Galeria (kliknij aby powiększyć)

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
2 miesięcy 23 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
3 miesięcy 8 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
3 miesięcy 10 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­