­

mojeSwietokrzyskie.pl

Przebieg:
Michniów - Leśniczówka Opal (3,4 km) - kamieniołom Kopulak (7,5 km) - Rejów (12,5 km) - Skarżysko (15 km)


Pokaż Szlak pieszy Michniów Skarżysko na większej mapie

Informacje praktyczne:

  • długość trasy: około 15 km
  • czas przejścia: około 4 godzin
  • stopień trudności: trasa łatwa


Opis:
Przed rozpoczęciem marszu, jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił, koniecznie należy odwiedzić Muzem Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Po tak solidnej dawce historii można wyruszyć na szlak. Na skraju wsi od strony Bodzentyna, wchodzimy na nowo wybudowaną drogę pożarową. Droga mało przypomina szlak turystyczny ponieważ jest utwardzona i szeroka, ale prowadzi przez liczne wzniesienia, przez co dostarcza naszym oczom ładnych widoków. Po przejściu około 2,7 km napotykamy na pomnik przyrody ożywionej - sosnę pospolitą. Drzewo daje się zauważyć z pewnej odległości - wyróżnia się swoją wielkością na tle innych, mniej okazałych towarzyszy. Po kolejnych kilkuset metrach docieramy do "leśniczówki" Opal, przy której stoi kapliczka upamiętniająca myśliwych i leśników.

 

Do następnego punktu naszej wyprawy idziemy 4 km lasem, z małą przerwą na cywilizację przy przechodzeniu przez ul Langiewicza w Suchedniowie. Po około kilometrze od przekroczenia drogi dochodzimy do kamieniołomu Kopulak. Jest to dobre miejsce na przerwę, odpoczynek, posiłek i obowiązkowe zdjęcia. Po drodze napotkamy jeszcze jeden kamieniołom w okolicy Zalewu Rejowskiego - w odróżnieniu od Kopulaka - od dawna nie eksploatowany i pochłonięty przez las.

 

Z lasu wychodzimy wprost na ulicą Praga, przy którym stoi kapliczka ufundowana w 1932, a odnowiona w 2003 staraniem żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych. Na końcu (może początku) ulicy Leopolda Staffa znajduje się pomnik Bojowników o Niepodległość. Po drugiej stronie ronda stoi zabytkowy krzyż z 1866 roku, ufundowany przez Urzędników i Fabrykantów z Zakładów Rejów i Bzin. Dalej ulicą Cichą i przez łąki do centrum gdzie kończy się nasza wyprawa.

 


Galeria (kliknij aby powiększyć)

 

1000 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Ania
12 godzin 53 minut

Już nazwiska są. Pomnik odnowiono i na tablicy wymieniono zamordowanych.

Rysiek
27 dni 19 godzin

Klassa szlak!

Irmina
30 dni 15 godzin

Bardzo ładne miejsce i trochę ciekawostek jak ta o chrzcie :-)

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­