­

mojeSwietokrzyskie.pl

Urządzenia elektroniczne do nawigacji GPS, dawno już opanowały nasze samochody. W pełni funkcjonalną nawigację samochodową można kupić już za mniej niż dwieście złotych. Rynek na urządzenia turystyczne dopiero się rozkręca, co za tym idzie urządzenia są znacznie droższe od samochodowych, a mapy mniej dokładne. Jedną z popularnych map turystycznych jest - PL Topo firmy Azymut.

 

Producent pisze o swoim produkcie:

Mapa "PL Topo" to jedyna komercyjna topograficzna mapa Polski dla urządzeń Garmin, która jest aktualizowana aż cztery razy w roku. Zawiera dokładną sieć drogową, plany miast, warstwę topograficzną i turystyczną, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, punkty POI...

 

Główne dane statystyczne mapy Polski:
 Blisko 38 milionów Polaków w zasięgu
 Prawie 701 tys. kilometrów dróg
 Ponad 900 szczegółowych planów miast
 Ponad 5,5 tys. szczegółowych planów miejscowości
 Ponad 2,3 miliona punktów adresowych
 W tym ponad 1,3 miliona budynków 2D
 Prawie 72 tys. km szlaków turystycznych
 Ponad 33 tys. km szlaków rowerowych
 Dokładnie 1525 km ścieżek rowerowych

Źródło: www.eazymut.pl

 

Nie mam podstaw i nie jest moją intencją podważanie powyższych deklaracji. Nawet nie jestem w stanie tego sprawdzić, bo jak sprawdzić te "38 milionów Polaków". Poza tym do samochodu używam nawigacji i map samochodowych, które świetnie spełniają swoje zadanie.

 

Mapę zakupiłem razem z odbiornikiem Garnin Dakota 20, którego recenzję opublikuję w osobnym artykule. Koszt mamy PL Topo 2013, kupionej z odbiornikiem GPS wynosi 100 złotych. O tyle tańszy był odbiornik bez tej mapy. Kupując samą mapę musimy zapłacić 150 zł.

 

Jako entuzjasta turystyki pieszej, jestem szczególnie zainteresowany punktem "Prawie 72 tys. km szlaków turystycznych". Wędrując z nawigacją zauważyłem, że często mapa rozmija się ze szlakiem rzeczywistym, co popchnęło mnie do napisania tej recenzji.

 

Muszę dodać, że moja recenzja dotyczy tylko szlaków świętokrzyskich. Nie mam żadnych uwag co szlaków z pozostałej części Polski, ponieważ ich nie sprawdzałem.

 

Test mapy PL Topo 2013 polegał na przejściu kilkoma szlakami "rzeczywistymi" i porównaniu ich przebiegu z przebiegiem szlaków na mapie firmy Azymut. Porównałem ślady gpx nagrane odbiornikiem Garmin Dakota 20, zakupionym razem z mapą.

 

Teraz przykłady.

Szlaki na mapie są rysowane linią przerywaną w odpowiednim kolorze. Zapisany przeze mnie "szlak rzeczywisty" jest rysowany linią ciągłą w kolorze wściekle zielonym.

 

1. Na początek bardzo krótki szlak - szlak czarny: Góra Barbarka - Kamień Michniowski.

 szlak czarny gbarbarka kmichniowski

Mapa nie zgadza się z rzeczywistością prawie na całym przebiegi szlaku. Odchyłki sięgają 100m.

 

2. Szlak czarny Sołtyków - Bliżyn

szlak czarny soltykow blizyn

Pierwsza niezgodność występuje w okolicy wsi Kapturów, druga w okolicy wsi Ubyszów, która sięga 500m!

 

3. Szlak niebieski Berezów - Suchedniów

szlak niebieski berezow suchedniow

Na odcinku Berezów - Michniów szlaki rozmijają się kompletnie. Podobnie jest za rezerwatem Kamień Michniowski.

 

4. Szlak zielony Łączna - Bodzentyn

szlak zielony laczna bodzentyn

Odcinek Łączna - Bukowa Góra mówi sam za siebie. Mapa prowadzi starym szlakiem, który był zmieniony kilkanaście lat temu! Przez prawie całe Pasmo Klonowskie mapa rozmija się z rzeczywistością o około 100 m.

 

5. Szlak zielony Mostki - Wykus

szlak zielony mostki wykus

Chyba nie ma co komentować.  Strach pomyśleć, że tą trasą prowadził zeszłoroczny Nocny Rajd Św. Emeryka. Jeszcze by ktoś podparł się nawigacją (np. we mgle) i wszedł w coś takiego :-)

szlak zielony mostki wykus 12

 

6. Szlak zółty Barcza - Bukowa Góra. Tu wyjątkowa mój ślad obrazuje zółta linia.

szlak zolty barcza bgora

Ten szlak nie istnieje na mapie PL Topo 2013! Ja widziałem go już w 2009 roku, a oznakowany był pewnie wcześniej.

 

Podsumowanie.

Mapa PL Topo jest mapą komercyjną, za którą trzeba trochę zapłacić. W takim wypadku mamy prawo oczekiwać, że towar będzie zgodny z umową, co w tym przypadku oznacza, że idąc szlakiem wg nawigacji, będziemy szli szlakiem rzeczywistym.

 

Niestety każdy szlak jaki przeszedłem z tą mapą, różni się w jakimś stopniu od testowanej mapy. Analizowałem również mapę pod kątem szlaków, które przeszedłem przed jej kupnem i niestety da się zauważyć różnice. Mam wrażenie, że ktoś przerysował szlaki ze starych map papierowych.

 

Moim subiektywnym zdaniem, mapa PL Topo 2013 nie jest warta swojej ceny, co za tym idzie - nie polecam do nawigowania po szlakach świętokrzyskich!

Prawdopodobnie lepiej zainteresować się darmowymi mapami np. UMP pcPL - nawet jeśli nie będą lepsze, to przynajmniej są darmowe.

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
5 miesięcy 22 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 9 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
6 miesięcy 11 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­