Lokalizacja:
Ukraina, Lwów, ul. Miecznikowa GPS: 49.829855°N, 24.057569°E
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie jest jednym z najstarszych, istniejących do dziś, cmentarzy w Europie. Został założony w 1786 roku, w miejscu XVI-wiecznego cmentarza dla zmarłych na dżumę. Do drugiej połowy XVIII wieku zmarłych chowano na cmentarzach przykościelnych. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych przedstawicieli narodu polskiego jak i ukraińskiego. Nekropolia jest pełna zabytkowych nagrobków o wielkiej wartości artystycznej. W południowo-wschodniej części znajduje się Cmentarz Obrońców Lwowa zwany też Cmentarzem Orląt Lwowskich, którego nazwa wzięła się od pochowanych tam ponad trzech tysięcy polskich uczniów szkół średnich i wyższych.
Galeria - Cmentarz Łyczakowski we Lwowie na Ukrainie
Wejście na Cmentarz Łyczakowski od ulicy Miecznikowa.
Grób Salomei Kruszelnickiej.
Groby Arcybiskupów Lwowskich obrządku Ormiańskiego.
Grób Gabrieli Zapolskiej, polskiej aktorki, dramatopisarki, powieściopisarki, publicystki, krytyk teatralnej i artystycznej.
Grób Władysława Bełzy, polskiego poety zwanego piewcą polskości. Autora słynnego wiersza "Wyznanie wiary dziecięcia polskiego"
Grób Juliana Konstantego Ordona, dowódcy baterii artylerii w reducie nr 54 podczas powstania listopadowego, opisanego przez Adama Mickiewicza w wierszu "Reduta Ordona".
Stefan Banach - wybitny polski matematyk, przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej, prekursor analizy funkcjonalnej.
Polska poetka i pisarka okresu pozytywizmu. Krytyk literacka, publicystka i tłumaczka. Autorka m.in. słynnej "Roty" czy bajki "O krasnoludkach i o sierotce Marysi"
Cmentarz Ukraińskiej Armii Galicyjskiej.
Cmentarz Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich). W tle Katakumby i Kaplica Obrońców Lwowa. Na pierwszym planie...
Grób Pięciu Nieznanych Żołnierzy poległych na Persenkówce.
Oryginalny napis: "Nieznanym Bohaterom Poległym w Obronie Lwowa i Ziem Południowo-Wschodnich.", musiał zostać zmieniony ponieważ zawierał zakazane słowo "bohater"...
Brama Pomnika Chwaly. Obite płytą wiórową lwy, zaaresztowane za "untyukraińską wymowę", na polecenie władz Lwowa. Lwy miały na tarczach napisy: lewy - "Zawsze Wierny"' i prawy - "Tobie Polsko".
Regulamin
Moje komentarze