­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:
Ojcowski Park Narodowy, Pieskowa Skała, gmina Skała, powiat krakowski, woj. małopolskie GPS: 50.242894°N, 19.782942°E

Jedna z najbardziej znanych skał w Polsce, kształtem przypominająca oręż mitycznego Herkukesa - maczugę. Skała nosiła również inne nazwy np.: Skała Kraka, która wywodzi się od legendy o księciu Kraku, który maczugą pogromił krwiożerczego smoka, nią samą zaś ustawił przy wejściu do doliny Prądnika jako przestrogę dla wszystkich rzezimieszków. Inne nazwy to Czarcia Skała czy Skała Twardowskiego, które związane są z legendą pana Twardowskiego, który miał zaprzedać diabłu duszę.

Ludzie mocniej stąpający po ziemi, lub mniejszej wiary, twierdzą że skała została uformowana przez wodę i wiatr, które przez wieki bezlitośnie chłostały wapień skalisty, tworząc charakterystyczny symbol Ojcowskiego Parku Narodowego.

Tuż obok Maczugi Herkulesa znajduje się Zamek Pieskowa Skała.

 

Galeria - Maczuga Herkulesa

 maczuga herkulesa 01

maczuga herkulesa 02

maczuga herkulesa 03

Na drugim planie Zamek Pieskowa Skała.

maczuga herkulesa 04

  

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
4 miesięcy 23 dni

Lepiej późno niż wcale ;-). Pozdrawiam serdecznie!

Ania
4 miesięcy 24 dni

Popatrz, minęło ponad 8 lat i w końcu się do tego pomnika wybraliśmy. Już trochę pociemniał.

Jurij
5 miesięcy 7 dni

Moje kaiteki z licowej zaimpregnowawałem sposobem opisanym tutaj. Buty stały się super wodoodporne. Na razie zaimpregnowa

© 2011 - 2021   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­