­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:
Kielce, woj. świętokrzyskie GPS: 50.861525°N, 20.616739°E


Opis (za tablicą informacyjną)

 

"Kadzielnia stanowi główne ogniwo Pasma Kadzielniańskiego. w skład którego wchodzą jeszcze Dalnia, Grabina, Karczówka, Góra Cmentarna, Psie Górki i Wietrznia. Ochroną prawną objęto monolit skalny, zwany "Skałką Geologów". W roku 1962 został utworzony rezerwat o powierzchni 0,6 ha. chroniący głównie występujące tu zjawiska krasu kopalnego, które należą do najpiękniejszych w Polsce. Kadzielnia jest największym skupiskiem jaskiń i schronisk skalnych w regionie świętokrzyskim. Na terenie całego obiektu jest ich 26. Dzięki połączeniu trzech jaskiń, znajdujących się we wschodniej ścianie wyrobiska, powstała podziemna trasa turystyczna o długości ok. 170 metrów. Trwające tu ok. 200 lat prace eksploatacyjne odsłoniły profil skał górnego dewonu - franu i fanenu. Dolne partie powstałe we franie, są reprezentowane przez wapienie skaliste, nad którymi zalegają cienko ławicowe wapienie margliste famenu.

 

Kadzielnia jest też znanym stanowiskiem paleontologicznym, na terenie którego znaleziono wiele okazów skamieniałych mieszkańców morza dewońskiego. Ponieważ gromadzony na morskim dnie osad powstawał w bezpośredniej bliskości rafy koralowej możemy w nim znaleźć szczątki kolonii korali, ślimaki, ramienionogi, głowonogi i ryby pancerne.

 

Kolejną ciekawostką Kadzielni jest występująca na terenie wyrobiska mineralizacja. Mające w przeszłości miejsce zjawiska tektoniczne, przyczyniły się do powstania spękań, w których wykrystalizowały takie minerały jak kalcyt, baryt, minerały miedzi i ołowiu.

 

Obecnie Kadzielnia jest dobrze zagospodarowanym obiektem o znacznych walorach edukacyjnych i stanowi ważny punkt dla wszystkich zainteresowanych rozwijającą się ciekawą formą wypoczynku jaką jest geoturystyka."

 

Od siebie mogę dodać, że Kadzielnia jest wspaniałym "miejscem spacerowym". Deptak poprowadzony wokół kamieniołomu świetnie nadaje się na poobiedni spacer czy poranną przebieżkę. Przy deptaku ustawiono wiele ławek, na których można przysiąść i odpocząć, lub nacieszyć oczy zielenią. Można się zatrzymać na jednym z kilku tarasów widokowych i podziwiać z góry sam kamieniołom albo trochę dalej na południe górę Telegraf czy Pasmo Posłowickie. Będąc na północnym szczycie kamieniołomu, można podziwiać panoramę miasta wraz z charakterystycznymi wieżami Pałacu Biskupów Krakowskich i Katedry. Przy amfiteatrze znajduje się kawiarnia, z której tarasu są takie widoki, jakich nie powstydziłoby się nawet Podchale.

Galeria (kliknij aby powiększyć)

 

 

1000 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

mojeSwietokrzyskie.pl
1 dzień 6 godzin

Chyba najlepiej zrobić z Centrum główny punkt programu, bo naprawdę warto. Pozdrawiam

Ania
1 dzień 21 godzin

Tyle razy oglądaliśmy park wokół Centrum, ale nigdy nie byliśmy w środku, bo ten wieczny pośpiech... Albo się przyje

Paweł
10 dni 17 godzin

Ja z moją partnerką rozwiązaliśmy problem transportu ze Świętej Katarzyny do parkingu w Nowej Słupi łapiąc stopa - n

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­