­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja:
Około 2 km na północ od Chęcin, Gmina Chęciny, powiat kielecki, woj. świętokrzyskie GPS: 50.819106°N, 20.456876°EOpis

Rezerwat przyrody "Góra Zelejowa" został utworzony 18 sierpnia 1954 roku zarządzeniem Ministra Leśnictwa. Rezerwat zajmuje powierzchnię 67 ha. Rezerwat obejmuje wzniesienie Zalejowa (372 m n.p.m.) położone w Paśmie Zelejowskim Gór Świętokrzyskich. Rezerwat jest częścią Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.

Przedniotem ochrony są formy skalne z przykładami wietrzenia krasowego, odsłonięcia geologiczne oraz rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Już w XV wieku na Górze Zelejowej działał kamieniołom, w którym wydobywano marmur - biały i różowy kalcyt, zabarwiony wiśniowym hematytem z zielonkawymi i niebieskimi wtrąceniami minerałów miedzi. Ten kamień o niepowtarzalnym wzorze zwano "różanką zelejowską" - nazwa pochodzi od faktury skały, gdzie okruchy jasnego kalcytu otoczone są wiśniowym hematytem, tworząc charakterystyczne różyczki.

Najstarsze znane wyroby z "różanki zelejowskiej" znajdują się w katedrze wawelskiej w Krakowie. W naszej okolicy spotkamy ją np. w klasztorze na Karczówce. Różankę można spotkać w wielu obiektach sakralnych jak też pałacach środkowej i wschodniej Polski.

Eksploatacja wyrobiska trwała do roku 1954.

Przez rezerwat przebiega czerwony szlak pieszy Kielce - Chęciny.

 Galeria - Rezerwat Góra Zelejowa

rezerwat gora zelejowa 01 

rezerwat gora zelejowa 02

rezerwat gora zelejowa 03

rezerwat gora zelejowa 04

rezerwat gora zelejowa 05

rezerwat gora zelejowa 06

Trasa S7 w kierunku Skarżyska

 

rezerwat gora zelejowa 07

rezerwat gora zelejowa 08

rezerwat gora zelejowa 09

rezerwat gora zelejowa 10

rezerwat gora zelejowa 11

rezerwat gora zelejowa 12

rezerwat gora zelejowa 13

Rezerwat od strony Chęcin chroniony jest przez naturalne zasieki :-). Przez tunele w jeżynach da się przejść tylko w kucki...

 

rezerwat gora zelejowa 14

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Michał
1 miesiąc 16 dni

It is true. I'm sorry. We know that THE JEWS WERE KILEED THERE. I am working in this place now. We know history of this place

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 25 dni

Czyli jednak ktoś czyta... :-) Dziękuję za zwrócenie uwagi. Poprawiłem. Pozdrawiam

Marek
6 miesięcy 25 dni

Proszę poprawić rok w tytule!!!

© 2011 - 2020   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­