Lokalizacja:
Około 3 km na zachód od Sandomierza, na lewym brzegu Wisły. Gmina Sandomierz, powiat sandomierski, woj. świętokrzyskie GPS: 50.684432°N, 21.789063°E
Opis
Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe został utworzony w 1979 roku. Zajmuje powierzchnię 18 hektarów. W latach 2008-2011 został utworzony Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Góry Pieprzowe o powierzchni 77 hektarów. Góry Pieprzowe stanowią wschodnią, krańcową partię Gór Świętokrzyskich. Zbudowane są z liczących około 500 milionów lat skał kambryjskich, tak zwanych łupków i kwarcytów o charakterystycznej, brunatno-szarej barwie. Górna warstwa skał pokryta jest warstwą lessu, która dzięki swej żyzności przyczyniła się do występowania wielu gatunków roślin. Góry porasta kilkanaście gatunków dzikiej róży, które kwitną w maju i czerwcu. Na terenie rezerwatu rosną wiele gatunków roślin podlegających ochronie ścisłej np.: zawilec wielokwiatowy, wiśnia karłowata, naparstnica zwyczajna i wiele innych.
Na szczycie gór zorganizowano punkt widokowy wyposażony w kilkanaście ławek i stołów, dzięki którym można długo i wygodnie podziwiać panoramę Sandomierza i okolic. Przez rezerwat przebiega czerwony szlak pieszy.
Galeria - Góry Pieprzowe
Góry widziane ze szlaku czerwonego od strony Sandomierza.
Zejście do starorzecza Wisły.
Starorzecze Wisły.
Szlak jest momentami bardzo zarośnięty (w głębi kadru). Czasami trzeba się mocno schylić. Warto założyć długie spodnie i rękawy z powodu jeżyn i pokrzyw. Rozlewisko jest wylęgarnią komarów. Warto mieć jakieś psikadło albo szybko biegać :-)
Podejście na szczyt.
Łupki.
Ostatnie metry podejścia, warstwa lessu.
Widok ze szczytu w kierunku południowo zachodnim.
Widok ze szczytu w kierunku południowo wschodnim. Zbocze porośnięte murawą kserotermiczną (chyba :-)
Punkt widokowy.
Widok z punktu na Wisłę i Sandomierz.
Sandomierz, stare miasto.
Wisła a za nią prawobrzeżna część Sandomierza.
Sandomierz.
Zasady i warunki