­

mojeSwietokrzyskie.pl

Położenie

Woj. świętokrzyskie, około 5 km na południe od Wąchocka. W Wąchocku ulicą Langiewicza do wsi Rataje. Potem drogą leśną i szlakiem niebieskim do polany. GPS: 51.033633°N, 21.002163°E

 

Opis:

Polana Langiewicza uważana jest powszechnie za miejsce obozowania oddziałów powstańczych, dowodzonych przez generała Mariana Langiewicza, podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku. Nie ma jednak dowodów na to, że dokładnie w tym miejscu stacjonowali powstańcy i przebywał tam sam generał Langiewicz. Miejsce to wskazywał kpt. Wojdacki pisząc, że "było źródło i rósł dąb, w którym, jak na stołku, siedział Jenerał Marjan Langiewicz"

Miejsce zostało oznakowane poraz pierwszy w 1925 roku, podczas zjazdu weteranów powstania 1863 roku. Wtedy to po mszy świętej w Wąchocku, uczestnicy zjazdu udali się na polanę, gdzie została poświęcona tablica pamiątkową. Tablicę wykonano w odlewni w Skarżysku, której właścicielem był Kazimierz Jan Witwicki, syn powstańca Jana Witwickiego. W tamtym czasie tablica została zawieszona na dębie - dziś zawieszona jest na sośnie.

 

OBÓZ JENERAŁA

MARJANA

LANGIEWICZA

1863

 

Nieopodal sosny stoi obelisk, ufundowany przez żołnierzy A.K. ze zgrupowania Ponurego w 1985 roku. Umieszczona jest na nim tablica zawierająca herby i daty: 1863 i 1943, a na bloku kamiennym zostal wyryty napis:

 

OBÓZ LANGIEWICZA

KAMIEŃ TEN W 122 ROCZNICĘ POWSTNIA STYCZNIOWEGO POSWIĘCAJĄ ŻOŁNIERZE A.K. ZGRUPOWAŃ PARTYZANCKICH PONURY

KONTYNUATORZY TRADYCJI WALK WOLNOŚCIOWYCH

WYKUS 1985

 

 

Kiedyś na polanie stał stary, nieistniejacy już obelisk, zbudowany z kamieni połączonych zaprawą murarską.

W roku 1993, istniejący obelisk został rozbudowanu o betonowy postument, na którym umieszczono pamiątkową płytę, ufundowaną przez mieszkańców Wąchocka. Umieszczono na niej dwa godła (z roku 1963 i 1993) oraz napis:

 

"BŁOGOSŁAWIENI, KTÓRZY ŁAKNĄ I PRAGNĄ SPRAWIEDLIWOŚCI"

W STO TRZYDZIESTĄ ROCZNICĘ OBOZOWANIA POWSTAŃCZYCH ODDZIAŁÓW GEN. MARIANA LANGIEWICZA TEREN TEN URZĄDZILI I NADALI POLANIE OBECNY KSZTAŁT MIESZKAŃCY WĄCHOCKA

 

W odległości około 100 metrów od obozowiska zanjdują się dwa źródełka, z których wg tradycji, czerpali wodę powstańcy. Źródło nosi nazwę Źródło - Langiewicza.

 

Galeria

polana langiewicza 01

Pomnik z 1985r. ufundowany przez Żołnierzy A.K. ze zgrupowania Ponurego.

polana langiewicza 02

Tablica z 1993r. ufundowana przez mieszkańców Wąchocka.

polana langiewicza 03

Pomnik przyrody - sosna zwyczajna.

polana langiewicza 04

Tablica z 1925r ufundowana przez K.J. Witwickiego.

polana langiewicza 05

Miejsce na ognisko.

polana langiewicza 06

Źródło Langiewicza

 

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Irmina
13 dni 12 godzin

Jak zwykle udany artykuł. Ale Ci starsi panowie..... eee. Panowie w kwiecie wieku :)

Eugeniusz Kosacz
1 miesiąc 27 dni

Dallas city quality!

mojeSwietokrzyskie.pl
3 miesięcy 17 dni

Dziękuję za czujność. Poprawione.

 
 

© 2011 - 2019   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­