Położenie

Woj. świętokrzyskie, około 5 km na południe od Wąchocka. W Wąchocku ulicą Langiewicza do wsi Rataje. Potem drogą leśną i szlakiem niebieskim do polany. GPS: 51.033633°N, 21.002163°E

 

Opis:

Polana Langiewicza uważana jest powszechnie za miejsce obozowania oddziałów powstańczych, dowodzonych przez generała Mariana Langiewicza, podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku. Nie ma jednak dowodów na to, że dokładnie w tym miejscu stacjonowali powstańcy i przebywał tam sam generał Langiewicz. Miejsce to wskazywał kpt. Wojdacki pisząc, że "było źródło i rósł dąb, w którym, jak na stołku, siedział Jenerał Marjan Langiewicz"

Miejsce zostało oznakowane poraz pierwszy w 1925 roku, podczas zjazdu weteranów powstania 1863 roku. Wtedy to po mszy świętej w Wąchocku, uczestnicy zjazdu udali się na polanę, gdzie została poświęcona tablica pamiątkową. Tablicę wykonano w odlewni w Skarżysku, której właścicielem był Kazimierz Jan Witwicki, syn powstańca Jana Witwickiego. W tamtym czasie tablica została zawieszona na dębie - dziś zawieszona jest na sośnie.

 

OBÓZ JENERAŁA

MARJANA

LANGIEWICZA

1863

 

Nieopodal sosny stoi obelisk, ufundowany przez żołnierzy A.K. ze zgrupowania Ponurego w 1985 roku. Umieszczona jest na nim tablica zawierająca herby i daty: 1863 i 1943, a na bloku kamiennym zostal wyryty napis:

 

OBÓZ LANGIEWICZA

KAMIEŃ TEN W 122 ROCZNICĘ POWSTNIA STYCZNIOWEGO POSWIĘCAJĄ ŻOŁNIERZE A.K. ZGRUPOWAŃ PARTYZANCKICH PONURY

KONTYNUATORZY TRADYCJI WALK WOLNOŚCIOWYCH

WYKUS 1985

 

 

Kiedyś na polanie stał stary, nieistniejacy już obelisk, zbudowany z kamieni połączonych zaprawą murarską.

W roku 1993, istniejący obelisk został rozbudowanu o betonowy postument, na którym umieszczono pamiątkową płytę, ufundowaną przez mieszkańców Wąchocka. Umieszczono na niej dwa godła (z roku 1963 i 1993) oraz napis:

 

"BŁOGOSŁAWIENI, KTÓRZY ŁAKNĄ I PRAGNĄ SPRAWIEDLIWOŚCI"

W STO TRZYDZIESTĄ ROCZNICĘ OBOZOWANIA POWSTAŃCZYCH ODDZIAŁÓW GEN. MARIANA LANGIEWICZA TEREN TEN URZĄDZILI I NADALI POLANIE OBECNY KSZTAŁT MIESZKAŃCY WĄCHOCKA

 

W odległości około 100 metrów od obozowiska zanjdują się dwa źródełka, z których wg tradycji, czerpali wodę powstańcy. Źródło nosi nazwę Źródło - Langiewicza.

 

Galeria

polana langiewicza 01

Pomnik z 1985r. ufundowany przez Żołnierzy A.K. ze zgrupowania Ponurego.

polana langiewicza 02

Tablica z 1993r. ufundowana przez mieszkańców Wąchocka.

polana langiewicza 03

Pomnik przyrody - sosna zwyczajna.

polana langiewicza 04

Tablica z 1925r ufundowana przez K.J. Witwickiego.

polana langiewicza 05

Miejsce na ognisko.

polana langiewicza 06

Źródło Langiewicza

  

1500 Pozostało znaków