Lokalizacja

Ul. Krakowska, Skarżysko- Kamienna, woj. świętokrzyskie GPS: 51.101932°N, 20.839595°E

 

Opis

"DZIAŁACZOM - BOHATEROM MIASTA SKARŻYSKA, A TAKŻE BOJOWNIKOM RUCHU OPORU Z INNYCH STRON POLSKI I INNYCH KRAJÓW, KATOWANYM W TYM BUDYNKU I STRACONYM PRZEZ HITLEROWSKIEGO OKUPANTA W LATACH 1943 - 1944, TABLICĘ TĘ POŚWIĘCA SPOŁECZEŃSTWO M. SKARŻYSKA W 1958 R."

Szkoła na Bzinie została zajęta przez Niemców i przerobiona na więzienie w dniu 8 kwietnia 1940 roku. Osadzeni zostali w niej mieszkańcy takich wsi jak Królewiec, Przyłogi, Strażnica, Modrzewiny i inne, aresztowani podczas obławy na oddziały "Hubala". Więźniowie byli przetrzymywani w szkole bez jedzenia i picia, byli bici i torturowani oraz spali na gołej podłodze. Po czterech dniach większość więźniów została zwolniona, a ponad dwudziestu pozostałych zostało rozstrzelanych. Miejsce egzekucji i pochówku pozostaje do dziś nieznane.

W czerwcu 1940 roku w szkole na Bzinie przetrzymywano więźniów, którzy 29 czerwca 1940 zostali wywiezieni do lasu na Brzask i rozstrzelani, wraz z więźniami ze Szkoły nr 1 oraz więźniami przywiezionymi spoza Skarżyska. Łącznie na Brzasku zginęło około 760 osób.

Od początku 1943 do połowy 1944 roku, do szkoły zwożeni byli więźniowie z różnych części ziemi kieleckiej. W szkole znajdował się komisariat policji kryminalnej a później placówka Gestapo. Więźniowie byli wywożeni do lasu położonego na terenie zakładów metalowych "Werk C", gdzie byli rozstrzeliwani. Zwłoki palono na stalowej płycie zwanej "patelnią". W tym samym miejscu odbywały się też egzekucje więźniów z obozu pracy przymusowej przy zakładach HASAG.

 

Galeria

skarzysko szkola bzin 01

skarzysko szkola bzin 02

skarzysko szkola bzin 03

skarzysko szkola bzin 04

skarzysko szkola bzin 05

hanes
Teraz to już ruina!!. Sprzedali prywaciarzowi i niszczeje. ZGROZA I WSTYD
2

1500 Pozostało znaków