­

mojeSwietokrzyskie.pl

 

Położenie
około 200m na wschód od drogi S7, powiat Skarżyski, gmina Suchedniów, woj. świętokrzyskie
GPS: 51.07425°N, 20.839143°E

 

Opis:

 

"TU ROZSTRZELALI HITLEROWCY W DNIU 18.04.1942 R. NASZYCH BRACI RODAKÓW WALCZĄCYCH O POLSKĘ"

"MIEJSCE UŚWIĘCONE MĘCZEŃSKĄ KRWIĄ POLAKÓW WALCZĄCYCH O WOLNOŚĆ. TU W DNIU 06.04.1942 GESTAPOWCY ROZSTRZELALI 29 POLAKÓW."

 

Groby znajdują się przy zółtym szlaku. Idąc od trasy S7 na wschód w stronę Zalewu Rejowskiego, po kilkuset metrach napotkamy dwa leśne groby, oraz kilkanaście metrów dalej trzeci. Spoczywają w nich ofiary rozstrzeliwań, których Niemcy dokonywali w rejonie Baranowskiej Góry wiosną1942 roku. Ofiary przywożone były z różnych więzień i aresztów Kielecczyzny. Groby są anonimowe, nie wiadomo ile dokładnie osób tam spoczywa i jakie są ich nazwiska.

 

Galeria (kliknij aby powiększyć)

Grób ofiar egzekucji z 06.04.1942

 

Groby ofiar egzekucji z 18.04.1942

Tomek
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

Krzysztof Kamil Baczyński

Może ktoś wie kto tam leży i napisze to w komentarzach. Warto byłoby zebrać parę groszy i odnowić tablicę. Takie miejsca nie powinny niszczeć tylko dawać świadectwo i edukować.

Asia
Super strona!!!!!!!!! !!!też chciałabym mieć stronę.

Ciekawe miejsca, dobrze opisane, zachęcające do wycieczek. Może kiedyś tam pojadę. Bo bardzo bym chciała !!!! ale nie wiadomo kiedy i czy w ogóle tam pojadę.

Daniel
Niedawno się dowiedziałem, że właśnie w tym miejscu spoczywa mój pradziadek Władysław Zagórski. Hitlerowcy przewozili grupę więźniów , w lesie kazano im klękać , i ich rozstrzelano. Pamiętam jak za mgłą, że jak byłem małym chłopcem jeździłem tam zapalać znicz. Ciekaw jestem ile jest takich rodzin jak moja, że coś wiedzą , odwiedzają,... a tu anonimowy grób.

1500 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
19 dni 3 godzin

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
1 miesiąc 4 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
1 miesiąc 6 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­