­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja

Głaz z tablicą informacyjną znajduje się w lesie na wschodnim brzegu Zalewu Rejowskiego, kilkaset metrów od Rejowa, dzielnicy Skarżyska Kamiennej, woj. świętokrzyskie GPS: 51.083651°N, 20.853969°E

 

Opis

W okolicach Skarżyska Kamiennej rozpoczęto akcję "przypominania o historii". Piszemy "rozpoczęto", bo mamy nadzieję, że nie zakończy się ona w stanie obecnym. Bardzo dobrym pomysłem było umieszczenie tablicy informacyjnej w ruchliwym miejscu (przynajmniej w okresie letnim), jakim niewątpliwie jest las wokół Zalewu Rejowskiego. Podobne głazy wraz z tablicami umieszczono przy mogile na Brzasku oraz przy Cmentarzu AK niedaleko wsi Pogorzałe. Pozostałe miejsca mordów czekają na swoje głazy.

Niestety doszło do pewnego paradoksu - akcja przypominania historii przyczynia się do jej zniekształcania. Niestety nie jest to pierwszy przypadek tego typu w naszym regionie, i pewnie w Polsce. Próbuje się nas przekonać, że mordów dokonali hitlerowcy i faszyści bez narodowości. Istnieje więc obawa, że za lat 50 nikt nie będzie pamiętał w jakim języku porozumiewali się żołnierze strzelający do pochowanych tu ofiar. Pod słowo "hitlerowiec" można będzie podstawić słowa: Polak, Czech, Białorusin itd. Czujemy więc moralny obowiązek przypomnieć, że ci hitlerowcy to byli NIEMCY!

 

(za tablicą informacyjną)

"Ponad pół wieku minęło, a nie obeschły łzy maltretowanego narodu.

O Jedwabnem dowiedział się cały świat.

O Borze i Brzasku koło Skarżyska ten świat do dziś nie wie...

Skarżysko i najbliższe okolice stały się miejscem straceń dla ofiar zwożonych z różnych stron Kielecczyzny.

Może w czyjejś wyobraźni przesunie się obraz kilku mroźnych lutowych dni 1940r., gdy las tłumił z wiatrem wystrzały i jęki konających.

 

Rozmiary egzekucji w latach 1940-1944r. i liczba ofiar wskazują, że hitlerowcy uczynili ze Skarżyska jedno z trzech głównych na Kielecczyźnie miejsc straceń.

 

PAMIĘTAJMY WIĘC! UCZMY SIĘ TEJ HISTORII, BO NARÓD DOPÓTY WIE, ŻE JEST SOBĄ, DOPÓKI SIEBIE ZNA"

 

Galeria (kliknij żeby powiększyć)

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
5 miesięcy 20 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 6 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
6 miesięcy 8 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­