­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja

Głaz z tablicą informacyjną znajduje się w lesie na wschodnim brzegu Zalewu Rejowskiego, kilkaset metrów od Rejowa, dzielnicy Skarżyska Kamiennej, woj. świętokrzyskie GPS: 51.083651°N, 20.853969°E

 

Opis

W okolicach Skarżyska Kamiennej rozpoczęto akcję "przypominania o historii". Piszemy "rozpoczęto", bo mamy nadzieję, że nie zakończy się ona w stanie obecnym. Bardzo dobrym pomysłem było umieszczenie tablicy informacyjnej w ruchliwym miejscu (przynajmniej w okresie letnim), jakim niewątpliwie jest las wokół Zalewu Rejowskiego. Podobne głazy wraz z tablicami umieszczono przy mogile na Brzasku oraz przy Cmentarzu AK niedaleko wsi Pogorzałe. Pozostałe miejsca mordów czekają na swoje głazy.

Niestety doszło do pewnego paradoksu - akcja przypominania historii przyczynia się do jej zniekształcania. Niestety nie jest to pierwszy przypadek tego typu w naszym regionie, i pewnie w Polsce. Próbuje się nas przekonać, że mordów dokonali hitlerowcy i faszyści bez narodowości. Istnieje więc obawa, że za lat 50 nikt nie będzie pamiętał w jakim języku porozumiewali się żołnierze strzelający do pochowanych tu ofiar. Pod słowo "hitlerowiec" można będzie podstawić słowa: Polak, Czech, Białorusin itd. Czujemy więc moralny obowiązek przypomnieć, że ci hitlerowcy to byli NIEMCY!

 

(za tablicą informacyjną)

"Ponad pół wieku minęło, a nie obeschły łzy maltretowanego narodu.

O Jedwabnem dowiedział się cały świat.

O Borze i Brzasku koło Skarżyska ten świat do dziś nie wie...

Skarżysko i najbliższe okolice stały się miejscem straceń dla ofiar zwożonych z różnych stron Kielecczyzny.

Może w czyjejś wyobraźni przesunie się obraz kilku mroźnych lutowych dni 1940r., gdy las tłumił z wiatrem wystrzały i jęki konających.

 

Rozmiary egzekucji w latach 1940-1944r. i liczba ofiar wskazują, że hitlerowcy uczynili ze Skarżyska jedno z trzech głównych na Kielecczyźnie miejsc straceń.

 

PAMIĘTAJMY WIĘC! UCZMY SIĘ TEJ HISTORII, BO NARÓD DOPÓTY WIE, ŻE JEST SOBĄ, DOPÓKI SIEBIE ZNA"

 

Galeria (kliknij żeby powiększyć)

1000 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Rysiek
27 dni 9 godzin

Klassa szlak!

Irmina
30 dni 6 godzin

Bardzo ładne miejsce i trochę ciekawostek jak ta o chrzcie :-)

mojeSwietokrzyskie.pl
1 miesiąc 2 dni

Chyba najlepiej zrobić z Centrum główny punkt programu, bo naprawdę warto. Pozdrawiam

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­