­

mojeSwietokrzyskie.pl

Lokalizacja

Ul. Krakowska, Skarżysko- Kamienna, woj. świętokrzyskie GPS: 51.101932°N, 20.839595°E

 

Opis

"DZIAŁACZOM - BOHATEROM MIASTA SKARŻYSKA, A TAKŻE BOJOWNIKOM RUCHU OPORU Z INNYCH STRON POLSKI I INNYCH KRAJÓW, KATOWANYM W TYM BUDYNKU I STRACONYM NA BORZE I BRZASKU PRZEZ HITLEROWSKIEGO OKUPANTA W LATACH 1940 - 1944, TABLICĘ TĘ POŚWIĘCA SPOŁECZEŃSTWO M. SKARŻYSKA W 1958 R."

 

Szkoła Podstawowa nr 1 została zajęta przez oddział SS 28 stycznia 1940 roku. W następnych dniach (do 10 lutego) Niemcy aresztowali w Skarżysku około 420 osób. Wśród aresztowanych byli ludzie z różnych środowisk i grup społecznych: robotnicy z zakładów metalowych, kolejarze, przedstawiciele inteligencji, duchowieństwo, przedsiębiorcy oraz burmistrz miasta wraz ze swoim zastępcą. Wśród aresztowanych było kilkudziesięciu harcerzy, oraz członków "Sokoła" i "Strzelca".

Podczas przesłuchań więźniowie byli torturowani. Od 2 lutego działał w szkole sąd policyjny złożony z trzech oficerów SS, którzy w błyskawicznych procesach wydawali wyroki śmierci.

 

12 lutego 1940 roku, Niemcy rozpoczęli wywózkę skazanych do lasku na Borze, gdzie skazani byli rozstrzeliwani, a ich ciała wrzucane do wielkich dołów. Egzekucje trwały do 14 lutego 1940 roku. Na Borze rozstrzelano łącznie około 360 osób.

 

Pozostali więźniowie (61 osób) zostali wywiezieni do więzienia w Radomiu, gdzie 29 z nich zostało rozstrzelanych. Zwolniono dwudziestu więźniów, a resztę wywieziono do obozów koncentracyjnych lub innych więzień.

 

Szkoła została ponownie zajęta przez SS w czerwcu 1940 roku. Niemcy przeprowadzili kolejną falę aresztowań w Skarżysku, ale większość osadzonych stanowili więźniowie przywiezieni z innych kieleckich powiatów. Przez prawie cały czerwiec zwożono, przesłuchiwano i torturowano więźniów. 29 czerwca 1940, Niemcy przewozili więźniów do lasu na Brzasku, gdzie byli rozstrzeliwani i grzebani w wykopanym wcześniej dole. Około 40 więźniów wywieziono do więzienia w Radomiu.

 

Na Brzasku rostrzelano około 760 osób. Byli wśród nich więźniowe ze szkoły na Bzinie oraz mieszkańcy Końskich, Iłży, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Ćmielowa, Opatowa, Buska, Sandomierza, Radomia i Kielc.

 

Dziś w Szkole Podstawowej nr 1 możemy zobaczyć Izbę Pamięci, w której zgromadzono pamiątki tamtych tragicznych wydarzeń. Izba mieści się w pomieszczeniu wartowni więziennej z 1940 roku. Część sal w podziemiach i na parterze była zamieniona na cele więzienne. Więźniowie przetrzymywani byli w obecnych pomieszczeniach jadalni, kuchni, świetlicy, magazynów, łazienki. Na pierwszym piętrze za cele służyły dzisiejsze sale lekcyjne nr 42, 46 i 48. Obecna mała sala gimnastyczna była celą śmierci.

 

Galeria (kliknij żeby powiększyć)

 

Ania
Najciemniej zawsze pod latarnią. Pracowałam w tej szkole 9 lat i nigdy nie byłam w izbie pamięci, wstyd. Teraz muszę się tam wybrać. Czy trzeba specjalnie się umawiać na takie zwiedzanie?
mojeSwietokrzyskie.pl
Ania powiedział :
Czy trzeba specjalnie się umawiać na takie zwiedzanie?

Ja po prostu wszedłem do sekretariatu i spytałem czy mogę wejść do Izby Pamięci. Jedna z Pań woźnych mi otworzyła i to wszystko. Nikt mnie nie poganiał więc mogłem spokojnie przyjrzeć się ekspozycji.

pozdrawiam

Ania
I tak zrobię. Jako były pracownik nie powinnam mieć żadnych problemów.

1500 Znaków do wykorzystania


Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
19 dni 3 godzin

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
1 miesiąc 4 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
1 miesiąc 6 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

Biuletyn

Powiadomienia o nowościach.

Twój e-mail NIE będzie udostępniany osobom trzecim

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­