­

mojeSwietokrzyskie.pl

Położenie
Ul. Legionów 42, 26-110 Skarżysko Kamienna, woj. świętokrzyskie GPS: 51.100176°N ,20.864051°EOpis:
Na tablicy informacyjnej znajduje się napis:

"PAMIĘCI 35000 ZAMORDOWANYCH W NIEMIECKIM OBOZIE PRACY NIEWOLNICZEJ (FIRMY HASAG) W SKARŻYSKU KAMIENNEJ W LATACH 1940 - 1944 CZŁONKÓW RUCHU OPORU, MIESZKAŃCÓW MIASTA ORAZ JEŃCÓW WOJENNYCH, KTÓRZY ODDALI SWOJE ŻYCIE BY ŻYĆ MOGLI INNI. SPOŁECZEŃSTWO MIASTA SKARŻYSKA KAMIENNEJ."

W 1939 roku Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku Kamiennej została włączona do koncernu HASAG (Hugo Schneider A.G.) z siedzibą w Lipsku. Zgodnie z polityką okupanta niemieckiego, ludność podbitych obszarów miała być wykorzystana jako tania siła robocza dla zwiększenia potencjału gospodarczego i militarnego III Rzeszy. Hans Frank, gubernator Generalnej Guberni, wydał zarządzenie zobowiązujące Polaków do pracy. Na tej podstawie powstał obóz pracy przy fabryce HASAG. Fabryka w Skarżysku została uruchomiona 1940 roku. Na potrzeby niemieckiej armii produkowano w niej amunicję strzelecką i artyleryjską oraz miny morskie. Już 1940 roku rozpoczęły się masowe egzekucje. W 1941 roku załoga fabryki została wywieziona do Fabryki HASAG w Lipsku. W tym samym roku powstało getto żydowskie. Cały czas odbywały się masowe mordy na robotnikach. W roku 1944 Niemcy zlikwidowali obóz pracy oraz zakończyli produkcję. Rozpoczęło się wywożenie robotników, maszyn oraz dokumentacji do zakładu w Częstochowie i do Niemiec. W okresie istnienia obozu pracy przy zakładach HASAG zginęło około 35000 osób.


Galeria (kliknij aby powiększyć)

 

Warto zobaczyć

 

 

Ostatnie komentarze

Zenobiusz Wahadło
5 miesięcy 20 dni

Byłem w Rio, byłem w Bajo, byłem nawet na Hawajo, wszystko c... :) Nie ma jak Góry Świętokrzyskie :)

mojeSwietokrzyskie.pl
6 miesięcy 6 dni

Zwierzęta nadal są wypchane... :-) Pozdrawiam

Ania
6 miesięcy 8 dni

Po przeczytaniu tego wpisu uświadomiłam sobie, ze zwiedzałam to muzeum w latach licealnych. A potem wcale. Pamiętam, jak

 
 

© 2011 - 2017   mojeSwietokrzyskie.pl

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie mojeSwietokrzyskie.pl stanowią wyłączną własność Wortalu lub osób współpracujących. Zabrania się kopiowania, w jakiejkolwiek formie, treści i zdjęć zamieszczonych na stronie bez pisemnej zgody Wortalu.

­